Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası her araç sahibi tarafından yapılması zorunlu olan bir sigorta koludur ve her yıl yenilenmesi gerekir. Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın uğradığı zararlı belirli sınırlar dahilinde karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortasının ücreti devlet tarafından belirlenmekte ve yine devlet tarafından tahsil edilmektedir. Trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Bu araçların trafikte tespit edilmesi durumunda araca devlet tarafından el konulur, garaja çekilir ve araç sahibine ceza kesilir. Araç sahibi trafik sigortası borcunu ve cezasını ödediği takdirde aracını garajdan alabilir.

Trafik Sigortası Ne Kadardır?

İlden ile değişen trafik sigortası bunun yanı sıra araç sahibinin trafikteki puanına da bağlıdır. Buna göre daha iyi araba kullanan ve trafik kurallarına daha çok uyan sürücüler daha az sigorta öderlerken bunun aksine davranan sürücüler ise en yüksek sigorta ücretlerini ödemektedirler. Buna göre İstanbul’da  2018 yılında  en düşük trafik sigortası 470 lira iken en yüksek trafik sigortası bedeli ise 2137 liradır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Nedir?

Trafik sigortasında 2017 yılında uygulanan ve 2018 yılında da uygulanması planlanan tavan fiyat politikası kimi araç sahiplerini trafik sigortasını ödememeye itmektedir. Buna göre Maliye Bakanlığı’nın belirlediği trafik sigortası cezası miktarı 96 liradır.  Eğer kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenmezse bu cezaya ek ceza ücreti üzerinden yüzde 5 faiz uygulanmaktadır.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Araba konusuna yeni yeni merak sarmış veya araba almamış kişilerin hakim olmadığı bir konu olan bu iki kavram birbirinden farklıdır. Öncelikle trafik sigortası devlet eliyle yürütülen ve zorunlu olan bir hizmetken kasko ise araç sahibinin isteğine bağlı olarak yaptırılan bir kasko türüdür. Bunun dışında trafik sigortasında kaza durumunda karşı aracın zararı ödenmektedir. Kasko da ise kendi aracınızın zararı kasko yaptırdığınız şirket tarafından ödenmektedir. Zorunlu trafik sigortası aracın veya kişinin vefatı ve zarara uğraması gibi belli başlı konuları ele alırken kasko ise yapılan kaskoya bağlı olarak çok daha geniş konuları da içine alabilir.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışına Para Gönderme başlıklı makalemizde swift, western union ve yurtdışına para gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.