Yurt Dışına Para Gönderme

Yurt Dışına Para Gönderme

Küreselleşen dünya insanlar arasındaki mesafeleri her anlamda azaltmakta. Özellikle ekonomik anlamda gerçekleştirilen bireysel veya tüzel olarak yapılan işlemler ülke sınırlarını aşmakta, insanlar ve şirketler sadece yurt içi değil yurt dışına da para transferleri gerçekleştirmekte. Bunun yanı sıra yurt dışında yaşayan Türk sayısının da her geçen yıl artmaya başlaması da yurt dışına para gönderme veya yurt dışından Türkiye’ye para gönderme gibi ihtiyaçları beraberinde doğurmuştur. Bu sebeple bu tip işlem yapan bireyler yurt dışına para transferi noktasında farklı alternatif yollar aramaktalar. Bu yazımızda sizlere Türkiye’den yurt dışına hangi yollarla para gönderebileceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağız.

SWIFT: SWIFT bankalar aracılığıyla yurtdışına para gönderebildiğiniz bir yöntemdir. Temel anlamıyla bankaların kullandığı bir mesajlaşma yolu olan SWIFT her ne kadar güvenilir bir yöntem olsa da yurtdışına para gönderme yöntemleri arasında en masraflı olanıdır. Öyle ki 100 Euro miktarında para gönderimi sırasında sizden 50 Euro civarında bir işlem masrafı keserler. Bu sebeple genellikle büyük miktarlarda para gönderimlerinde ve ticari işlemlerde kullanılan bir para gönderme yöntemidir. Bu yöntemle para gönderirken gönderilen meblağnın büyümesi alınan işlem masrafını da azaltmaktadır.

Western Union: Çoğu para gönderme yönteminde olduğu gibi Western Union’da da para transferini nereye gerçekleştirdiğinize ve paranın miktarına bağlı olarak işlem masrafı değişmektedir. Türkiye’den Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyet’lerinin yanı sıra Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Belarus’a para göndermek istediğinizde 100 dolara kadar olan miktarlarda 4 dolar işlem masrafı alınmaktadır. Yine bu ülkelere 100 dolar ile 1000 dolar arasında bir miktar göndermek isterseniz 40 dolar işlem ücreti ödersiniz. Bunun dışındaki ülkelere Western Union aracılığı ile para göndermek isterseniz 1000 dolara 53 dolarlık bir işlem masrafı kesilmektedir.

Her iki yöntemle de yollanan paralar yaklaşık 4-5 iş günü arasında gönderilen hesaba ulaşmaktadır.

Yukarıda saydığımız iki para gönderme yöntemi en çok kullanılan para gönderme yöntemleridir. Bunların yanı sıra Paypal, Webmoney, Payooner gibi dev firmalar aracılığıyla da para gönderebilirsiniz. Bu para gönderme yöntemlerinde de izlenen yol ve alınan işlem masrafı Western Union’la hemen hemen aynıdır ve aralarında çok küçük farklılıklar bulunmaktadır.

Yukarı da saydığımız yöntemler her ne kadar güvenilir olsa da bu para gönderme yöntemleriyle işlem yaparken herhangi yanlış bir bilgi verilmesi durumunda bu sorunun düzeltilebilmesi için uzun bir zaman gerekmektedir. Bu sebeple para gönderimi yaparken gerekli bilgileri dikkatli bir şekilde doldurmanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Vergide Sağlanan Kolaylıklar başlıklı makalemizde vergi kolaylıkları hakkında bilgiler verilmektedir.