Yatırıma Başlamak İçin Ne Kadar Para gerekir?

Bu Finansjet okuyucularının en sık sorduğu sorulardan biri. Birçok kişi bir sonraki Warren Buffett olmak ister , ancak ilk yatırım için nereden yatırım yapılacağını ve hatta ne kadar paraya ihtiyaç duyduklarını bilmiyorlar.

Capital One Investing’in başkanı Yvette Butler “İlk önce altı ay tasarruf sağlamaları için gerçekten insanları teşvik ediyoruz” diyor. Birkaç bin tasarruf elde ettiğinizde, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Yatırımın amacı, paranızın tipik bir banka hesabında olduğundan daha hızlı büyümesini sağlamaktır (özellikle tasarruf hesapları şu anda % 0’dan biraz fazla para harcadığı için ). Ancak yatırım risklidir . Özellikle “kısa vadede” para kaybedebilirsiniz.

İlgili: Yeni yatırımcılar için en iyi tavsiye

Nasıl Yatırım Yapılır ?

Para kazandıktan sonra, ticari uygulamaların patlaması gitmeyi kolaylaştırdı.

“Hizmetimizi erişilebilir yapmak istiyoruz” diyoruz, diyor Robinhood’ın kurucu ortağı Vlad Tenev, ücretsiz olarak hisse almanızı ve satmanızı sağlıyor. İstediğiniz hisseyi satın almak için yeterli paraya sahip olmanız gerekir (örneğin, Starbucks ( SBUX ) için 56 $ ).

Robinhood Mart 2015’te başladı . Zaten yaklaşık bir milyon kullanıcısı var. Tenev, birçoğunun ayak parmaklarını içine çekmek ve öğrenmek için birkaç yüz dolar harcayarak başladığını söylüyor. Zamanla portföylerine daha fazlasını eklerler.

İlgili: İnsanların satın aldığı en popüler hisse senetleri

Sadece 5 $ İle Nasıl Başlanır ?

Gerçekten küçükten başlamak istiyorsanız, Stash veya Acornsgibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz Her ikisi de sadece 5 $ ile yatırım yapmaya başlamanızı sağlar . Stash size yatırım yapmanız için birkaç fon seçeneği sunar. Evinizi oda arkadaşlarınızla paylaşmaya benzer şekilde temelde bir hisse senedine sahip olursunuz. Meşe palamudu, kahve alımınızdan “yedek değişiklik” yapmanızı sağlar. 5 Dolara ulaştığınızda, uygulama sizin için bu parayı çeşitlendirilmiş bir portföye (temel olarak hisse senetleri ve bonoların bir karışımı) yatırır.

Harika Tavsiyeler Nerelerden Bulunur ?

İlk hisse senedini veya fonunu seçmek için çok korkuyor musun? Sizin için yapacak birçok harika ve ucuz hizmet var. İyileştirme ve Wealthfront iyi örneklerdir. Sizin yaşınıza, gelirinize, hedeflerinize ve vergi durumunuza göre sizin için en uygun portföy karışımını bulmak amacıyla bilgisayar modellerini kullanırlar ve paranızı sizin için yatırırlar.

Betterment’in kurucusu ve CEO’su Jon Stein “İnsanların yatırım yapma şekli çarpıcı biçimde değişiyor” diyor. “Kazançlarınızı, ücretler netliğinde optimize ediyoruz.”

İyileştirmenin minimum bakiye gereksinimi yoktur, bu nedenle sadece birkaç dolar ile başlayabilirsiniz. Servet almak için 500 dolar gerekiyor.

Related: Nasıl 25 yaşında bir ev satın aldım

Fidelity , Charles Schwab ve Vanguard gibi daha köklü oyuncular fiyatlarını düşürüyor ve özellikle Millennials için “yeni yatırımcılara” hitap etmek için daha fazla seçenek sunuyorlar. Ne yapacağınızı görüşmek için onları arayabilir veya şehrinizdeki bir ofise uğrayabilirsiniz.

Sadece hatırla: Her zaman ücretleri kontrol et. Yalnızca Apple hisse senedinden 500 $ satın almak istiyorsanız, bir uygulamayı ücretsiz olarak satın alabileceğinizde 7.99 $ ücret almak istemezsiniz.

İlgili: Finansal danışmanınıza sorulacak ilk soru

Hangi Hisse Senedi Satın Alınır ?

Ne alacağınızı bulmak zor. Sadece New York Borsasında işlem gören yaklaşık 2.400 adet hisse senedi bulunmaktadır .

En kolay seçenek, SPY ( SPY ) gibi ETF (borsa yatırım fonu) olarak bilinen şeyi satın almak . Bir hisse senedi gibi işlem görüyor, ancak bir hisse senedi sepetiniz olduğu anlamına geliyor. SPY söz konusu olduğunda, sepet Amerika’nın en büyük 500 şirketinden oluşur. Elbette, birkaç kişi mücadele edebilir, ancak 500’ün tümü muhtemelen aynı anda tank kullanamayacaktır, bu yüzden riski azaltmaya yardımcı olur.

Diğer bir ortak seçenek ise, teknik stoklar için QQQ ( QQQ ) veya gelişmekte olan piyasalar için EEM ( EEM ) gibi bir ekonomi sektörünün ETF’sini satın almaktır .

Bireysel hisse senetleri almak daha riskli. Eğer hisse senetleri düşerse, çok para kaybedebilirsiniz. Elbette, eğer yükselirse de çok para kazanırsınız. Şimdiye kadarki en popüler stok Apple. Yaygın olarak kullanılanlar ise Facebook ( FB ) , GE ( GE ) ve Disney ( DIS ) .

Akılda tutulması: Amerikalıların yaklaşık yarısı borsada para var, ancak sadece% 14’ü bireysel hisse senetlerine sahip.

Bir önceki yazımız olan Zengin Olmaya Hazır Olduğunuz 7 İşareti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.