Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu tanımı yapılmadan önce portföyün ne olduğunu açıklamak da yarar var. Portföy geniş anlamıyla bir kişinin ya da kurumun sahip olduğu varlıkların tamamını ifade etmektedir. Bu durumda Yatırım fonu yatırım yapıldığı sermaye sektörü araçları ve altın gibi kıymetli madenlerin tamamını ifade etmektedir. Yatırım fonları halktan toplandıkları fonlar karşılığı ile hisse senedi olmak üzere kira sertifikaları gibi sermaye sektörü araçlarından ve altın ile değerli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Her bir yatırımcı fonun sahibi olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını temin ederek fona katılım sağlar. Tasarruf sahipleri firmalardan aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından hisse senedi ve kira sertifikası almak için tasarruflarını değerlendirme şansına sahiptir. Fakat menkul kıymetlere yatırımlar yapmak için bilgi ve uzmanlık gerekmektedir. Aynı zamanda bireysel birikimler genel olarak yeterli büyüklüğe ulaşamamasından dolayı bunlarla oluşturulan portföyler de gerekli risk dağılımları yapılamayabilir. Bu risk anapara açısından olduğu gibi portföyün getirisi açısından da önem taşımaktadır. O nedenle sermaye sektöründe Kollektif yatırım kuruluşları olarak isimlendirilen yatırım fonları oluşturulmaktadır.

Yatırım Fonu Katılım Payı Nedir?

Yatırımcıların fon portföyüne kaç adet payla ortak olduğunu gösteren Yatırım fonu katılma payı firmaların ortaklık payları ile benzerlik taşımaktadır. Yatırımcılar ortaklık payı temin ederek firmalara ortak olurlar ve o firmalar üzerinde hak sahibi olurlar. Aynı zamanda yatırım fonlarında da katılma payı ile fon portföyüne ortak olunur. Fakat ortaklık payı sahipleri firma yönetimine katılabilirken katılma Payı sahiplerinin fon yönetimine katılma hakları bulunmamaktadır. Katılma payının temin edilmesi ya da fon iadesinde kurucunun ilan edeceği katılma payının alım satımının yapılacağı yerlere başvuru yapılabilmektedir. Alım satım talimatı verilebilmektedir. Bunun dışında kurula uygun görülen fonların katılma paylarının alım satımının yapılabileceği merkezi bir fon dağıtımı bulunmaktadır. Platform ise Türkiye elektronik fon dağıtım Platformu olmaktadır. Kurucunun ya da fon katılma pay alım satım aracılık sözleşmesi imzalanan yatırım kuruluşlarının telefon ya da internet bankacılığı ile ATM sistemleri üzerinden katılma payı alım satım talimatı verilebilmektedir. Yatırım fonu katılım payı gün içerisinde belirli saatler içerisinde temin edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası neden önemli ve zorunlu trafik sigortası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.