Yabancı Kripto Para Borsaları

Yabancı Kripto Para Borsaları

2017 yılının ekonomik ve sosyal anlamda dünyayı en çok etkileyen olayı Bitcoin’in yükselişi desek herhalde yanılmış olmayız. Bitcoinin yanı sıra geçtiğimiz yıl ve 2018 yılında Bitcoin’den bağımsız bir şekilde yaklaşık 200 tane kripto para oluşturulmuş ve piyasalarda işlem görmeye başlamıştır. Haliyle bu kadar çok kripto paranın ortaya çıkması bu alana yatırım yapmak isteyen bireylerin kararsız kalmasına ve bu paraları takip edememesine yol açtı. Bu alandaki açığı gören girişimciler ise bir bir bitcoin borsası kurmaya başladılar ve hali hazırda olan kripto para borsaları bu işe daha çok ehemmiyet vermeye başladılar. Bu yazımızda da size kripto para alım satımı yapabileceğiniz bu yabancı  kripto para borsalarını tanıtacağız.

Bitfinex: Hong Kong’da 2012 yılında kurulan Bitfinex, kullanıcı paneli açısından kullanıcılarına kolaylık sağlayan ve kullanımı çok basit olan bir kripto para borsasıdır. Geçtiğimiz yıl içerisinde 120 bitcoinlik bir saldırıya uğrayarak kullanıcılarını büyük zarara sokan Bitfinex her ne kadar dünyanın en büyük kripto para borsası olsa da geçen sene uğradığı saldırı sebebiyle işlem hacminin giderek düşeceği tahmin ediliyor.

Kraken: 2011 yılında Avrupa merkezli kurulan Kraken, dünya kripto borsaları arasında en büyük ikinci işlem hacmine sahip borsadır. Şeffaflığıyla dikkat çeken bu borsa, özellikle tecrübeli yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen borsalar arasında yer alıyor. Bitfinex’e oranla kullanımı zor olan Kraken’in kullanımı buna rağmen günden güne artmakta.

Binance: Son zamanların en büyük çıkışını yapan Binance işlem hacmini her geçen gün kat ve kat arttıran bir borsa olarak karşımıza çıkıyor. Çin’de 2014 yılında kurulan Binance’nin kullanım kolaylığının yanı sıra düşük işlem ücretleri ve sağlam bir alt yapıya sahip olması onu daha çok tercih edilecek bir kripto borsası haline getiriyor.

Coinbase: Tıpkı Binance gibi son zamanlarda büyük bir çıkışa geçen Coinbase kripto para transferini kolaylaştırıcı bir borsa olarak karşımıza çıkıyor. Henüz Türkiye üzerinden alım satıma izin vermeyen Coinbase’nin Türkiye’de bulunan yatırımcılar içinde yakın zamanda kullanıma girmesini bekliyoruz.

Poloniex: Dünyanın en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Poloniex 2017 yılında uğradığı saldırıyla kullanıcılarının gözünde itibarını kaybetmeye başlayan bir borsa olarak karşımıza çıkıyor. Son derece düşük işlemleri alan Poloniex tekrar sağlam bir alt yapıyla kullanıcıların gözdesi olan bir borsa haline gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Ripple Nedir? başlıklı makalemizde ripple, ripple nedir ve ripple satın alma hakkında bilgiler verilmektedir.