VİOP’ta kimler işlem yapabilir?

VİOP’ta kimler işlem yapabilir? Nasıl yapabilir ?

VİOP piyasasında kişilerin doğrudan şahsi olarak işlem yapabilmesi mümkün değildir. VİOP piyasasında işlemler bankalar ve borsa üyesi aracı kurumlar tarafından yapılabilmektedir. VİOP üyesi bir kuruluş içinde hesap açılımı, alış ve satış kararlarının üyeye aktarılması ve gerekli teminatın aktarılması yeterli olacaktır.

 

VİOP’ta işlemler nasıl yapılır, ne derecede yapılır?

İlk adım olarak kişinin bir bankadan veya aracı bir kurum tarafından hesap açması gerekir. VİOP içerisinde emirlerin aktarılması ve eşleştirilmesinde elektronik bir sistem kullanmaktadır. Emirler borsaya tarafların kendileri tarafından uzaktan erişim bağlantısı ile iletilir. Yatırımcılar aynı zamanda İnternet siteleri, mobil uygulamalar veya veri yayın ekranları aracılığı ile de aktarabilir.

Risk bildirim formunu imzalamanız gerekir.

Bu bildirge altında yer alan VİOP’ta bir borsa üyesi tarafından işlem yapabilmek adına tüm tüzel ve gerçek kişiler, Sermaye Piyasası Kurulunca “SPK” ‘nin belirlemiş olduğu risk bildirim formuna imza atmak zorundadır.

 

Alım-satım kararı vermelisiniz.

Öncelikle piyasa içerisine girmeden önce bilgi sahibi olmanız ve VİOP piyasasına azda olsa hakim olmanız gerekmektedir. Bir başka söylem ile önceliğiniz piyasada ki gelişmeler aynı zamanda haberleri değerlendirerek alım-satım yönünde bir karar vermeniz gerekmektedir. Bu noktada kararınızda arafta kalır iseniz veya yine temkinli adım atmak isteyenlere yönelik kurum veya bankada çalışan yatırım uzmanlarına danışabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Bu durumun sizler açısından veya yeni başlayanlar için öncü yol göstermesi ve ilerleyen süreçlerde ki profesyonelleşme adına size katkı sağlayacaktır.

 

İşlem teminatı yatırmalısınız.

VİOP piyasasında işlem sonrasında risk kontrolü yapılabilmektedir. Bu kontrollerden geçebilmeniz adına Takasbank’ın belirlemiş olduğu miktar içinde hesabınızda yer alması “bulundurmanız” gerekmektedir. Aksi taktirde hesabınız için teminat tamamlama bildirgesi veya çağrısı yapılmaktadır.

 

Emrinizi aracı kuruluş vasıtasıyla Borsaya iletmelisiniz.

Verdiğiniz emir eksiksiz olmalıdır. Bunun için de;

  • Emrinizin satım yönlü mü yoksa alım yönlü mü olduğunu,
  • Toplamda kaç adet sözleşme sattığınızı/aldığınızı,
  • Sattığınızı/aldığınızı sözleşmeyi
  • Sözleşmeyi satmak veya almak istediğiniz fiyatı,
  • Emir türünü, süresini ve yöntemini belirtmeniz gerekmektedir

VİOP’ta kimler işlem yapabilir? makalemizden sonra “VİOP üyelerinin size sunacağı hizmetler nelerdir?” üzerine yazılı makalemizi lütfen “Buraya Tıklayınız” kısmından bir sonra ki makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan VİOP Nedir? Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde viop avantajları, viop avantajları nedir ve viop nedir hakkında bilgiler verilmektedir.