Viop Varlıklar Arası Geçişler

Viop Varlıklar Arası Geçişler

 

Dayanak varlık ne demektir?

Viop varlıklar arası geçişler Türev içerisinde yer alan tüm araçlar, bir dayanak varlığın üzerine yönelik düzenlenir. Misal EUR/USD vadeli işlem sözleşmesinde dayanak varlık EUR/USD kuru olmaktadır. Dayanak varlığı fiziki bir kıymet olması zorunluluğu yoktur hiçbir zaman. Hava durumu değişiklik göstermekte olan dayanak varlık olarak aktarılabilir.

 

Her varlık üzerine sözleşme dizayn edilebilir mi?

Bir malın veya ürünün üzerine sözleşme oluşturulabilmesi için ilgili ürün veya malın arz ve talebinin sürekliliği olması gerekir. Viop varlıklar arası geçişler içinde ürünün veya malın üzerine sözleşme yazılacak ise belli bir büyüklüğün üzerinde olması ve ekonomik olarak değeri ve spot piyasa içerisinde işlem hacminin olması gerekir. Dayanak varlığın fiyatlandırması serbest belirlenmesi ve fiyat dalgalanmalarının değişken olması çok önemlidir.

 

Sözleşmelerde vade ayları nasıl belirlenmektedir?

Tarımsal ürünlerin içeriklerine dayalı sözleşmeler kısmında vadeler ekim, hasat dönemleri ile üretim ve tüketim kısmını etkileyecek dönemler esas alınarak dikkat edilir ve bu şekilde belirlenir. Sebebi piyasada yer alan tarımsal ürünle uğraşan kişilerin korunmaya ihtiyaç duyulan ayları vade ayı olarak ele alan sözleşmelerin bulunması ve bu düzen esas alınarak ilerlemesidir. Viop varlıklar arası geçişler Genel olarak Ocak döngüsü, Şubat döngüsü veya Mart döngüsü gibi farklı döngüler etrafında esas alınarak 3 ayda bir olacak şekilde yahut yılın her ayı veya en yakın olan 3 ay veya farklı kuralların tespitine göre elde edilir. Bunun ile birlikte yılsonu fiyatların kullanılmak üzere Aralık vadesi ise yıl boyunca her zaman açık olarak tutulabilir.

 

Uzlaşma şekli nedir?

Yatırımcı kişinin sözleşme içinde yer alan açık pozisyonda olan tarafların yükümlülüklerin yani sorumlu olan kısmi değerde nasıl yerine getireceklerini sözleşmenin uzlaşma şekline göre bağlı olduğunu belirtmesidir. 2 tür uzlaşma şekli vardır bunlardan ilki Fiziki teslimat ve 2. Olan nakdi uzlaşmadır. Fiziki teslimat anlaşılmış olan fiyatın vade sonunda teslim edilmesine denir. Nakdi uzlaşma ise sözleşmede yer alınmış ve vade içerisinde açık olan pozisyon ile Borsa tarafından vade sonu uzlaşma ile elde edilen fiyat üzerinden ters işlem ile sonlandırılarak kapatılır.

 

Bir önceki yazımız olan VİOP Takas Kurumu başlıklı makalemizde viop, viop takas ve viop takas kurumu hakkında bilgiler verilmektedir.