VİOP üyelerinin size sunacağı hizmetler nelerdir?

VİOP üyelerinin size sunacağı hizmetler nelerdir?

  • Üyelerin, yatırımcıları için risk ve getirileri belirleyerek, Türev araçlarının riskleri konusunda yer alan bilgilendirmesini ve ayrıca SPK tarafından belirlenmiş olan “risk bildirim” formunu müşterilerine iletirler.
  • Yatırımcılardan gereken teminatı alırlar,
  • Emirleri borsaya iletirler,
  • Yatırımcıların ihtiyaç duyduğu diğer hizmetleri aktarırlar ve yardımcı olurlar.

VİOP nerede faaliyet göstermektedir?

VİOP İstanbul’da, Borsa İstanbul himayesi altında aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Ayrıca aracı kurumlar sayesinde müşterilerine VİOP’a uzaktan erişim sayesinde bağlantı kurarak Türkiye’nin neresi olur ise olsun hatta Dünyanın her bir yerinden işlemlerini rahatlıkla yapabilirler.

 

VİOP’ta işlemler hangi saatler arasında yapılabilir?

Mevcut işlem saatleri:

Pazarlar Normal Seans Saatleri
Pay Türev Pazarı 09:30-18:10
Diğer Türev Pazarları 09:30-18:15

 

Emir yöntemleri nelerdir?

Aracı kuruma emrinizi iletme esnasında aşağıdaki dört fiyat belirleme yönteminden birini seçmeniz gerekmektedir:

 

Limit (LMT)

LMT belirlenmiş olan fiyat seviyesine gelene kadar işlem gerçekleştirmek için kullanılan bir emir türüdür. Bu yöntemi kullanan kişiler fiyat ve miktar girmesi zorunludur.

 

Piyasa (PYS)

Bu seçenek kısmında Emrin verildiği an itibari ile ilgili sözleşmede piyasada yer alan en iyi fiyatlı emirden başlayarak emrin karşılanması amacı ile kullanılan bir emir yöntemidir. Piyasa yöntemi içerisinde yer alan seçimden sonra ekranda çıkan “En İyi Fiyat” seçimini yaparak emir işlemi sadece piyasada o anda bekleyen en iyi fiyat sınırında yer alan emirlerle eşleşir. Piyasa Emir Türü “Gerçekleşmezse İptal Et” veya “Kalanı İptal Et” seçimi ile sisteme iletebilir.

 

Piyasadan Limite

Piyasa emirlerine benzeyen kısmı ile fiyat girilmeden sadece miktar girilen bir emir türüdür. Bu işlem içerisinde en iyi fiyat seçenekleri ile kıyaslanır.

 

Şarta Bağlı (SAR)

Bu emir seçeneğinde ise emri giren tarafın ilgili sözleşme için belirlenen fiyat yahut alış emri ile daha yüksek ve satış emirleri ile daha düşük fiyattan piyasada işlem olması durumunda, emrin işlemin içinde ki sisteminde aktif hale olanak sağlaması amacıyla kullanılır. Şarta bağlı emri kullanan kişilerin bu durumu yanı sıra emir giriş yöntemi dışında aktivasyon fiyat seçeneğini de belirtmesi gereklidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan VİOP’ta kimler işlem yapabilir? başlıklı makalemizde viop işlemleri nasıl yapılır ve viopta kimler işlem yapabilir hakkında bilgiler verilmektedir.