VİOP Tarihi 2012

Viop Tarihi Nedir?

VİOP tarihi, İstanbul Borsasının bünyesi altında işlem gören opsiyon sözleşmelerin ve vadeli işlemlerin alım-satımının gerçekleştirildiği Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısa açılımıdır. Yatırımcıların ilgi odağı olduğu ve özgürce hareket edebilecekleri devletin desteklediği güven veren yatırım aracıdır kısaca.

VİOP Ne Zaman Kurulmuştur?

Türkiye piyasasına 21 Aralık 2012 tarihinde ilk girişini yapan VİOP döneminde ilk adımlarını Pay Vadeli İşlem ve Pay Opsiyon Sözleşmeleri olarak ilk işlemlerini gerçekleştirmiştir. Devam eden dönemlerinde hemen bir sonra ki yıl yani 4 ay sonrası 5 Nisan 2013 dönemi ise Endeks Opsiyon Sözleşmeleri ile işleme açılışı gerçekleşmiştir.  Bu dönemden sonra Türkiye piyasasında ilk kez VİOP bünyesi altında organize olarak opsiyon sözleşmeleri işleme açılmış ve yatırımcılar için daha güvenilir bir finansal özgürlüğü rahat bir şekilde kullanabilecekleri fırsat doğmuştur.

5 Ağustos 2013 döneminde VOB & VİOP birleşimi gerçekleşerek 3 Mayıs 2013 VOB bünyesi altında %100 hissedar olmasının yanı sıra birleşimden sonra tamamen aktarım VİOP’a transfer olarak Türkiye genelinde artık Vadeli işlem ve opsiyon işlemleri artık tamamen VİOP Tarihi bünyesi altına geçmiştir. Bu sayede birleşimin ardında dünya genelinde yer alan borsa alanında bir örnek teşkil ettikten sonra VİOP Tarihi İstanbul borsası altında tek bir platformun çatısı altında beklendiği gibi gerçekleşen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinde can katarak önemli bir teşvik sağlamıştır.

Bu birleşimin ardında yatırımcıların geniş yelpazede birçok farklı noktada etkisinden faydalanmaya başlamıştır. Tek işlem platform üzerinde birçok piyasaya uzanarak işlem yapmalarına olanak sağlamıştır. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda ise VOB & VİOP birleşiminin ardından hızlı yükselişe geçmesi tek platform bünyesi ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerini yatırımcılar tek platform içerisinde hızlı işlemler ve küresel Pazar içinde rekabet gücünü artırmıştır.

Katılımcılar için daha düşük maliyet ile daha yüksek faaliyet elde etmiştir. Yatırımcıların yani katılımcıların birçok avantajdan faydalanması ve dezavantajların çok düşük olması ile Türkiye piyasasında 2012 tarihinden bu yana hızlı ve güvenilir adımlar ile adım atarken piyasa içerisinde birçok yatırımcıyı halen kendisine çekmektedir.

Kısaca açıklamalar içerisinde yer alan Viop Tarihi ile sizlere ilk adımları VOB içerisinde nasıl bir yol izlediklerini ve üzerine VİOP Tarihi ile aktarım yaptık.

 

Bir önceki yazımız olan VİOP üyelerinin size sunacağı hizmetler nelerdir? başlıklı makalemizde viop danışmanlık, viop hizmetleri ve viop üyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.