VİOP Takas Kurumu

VİOP işlemlerinde takas kurumu kimdir?

VİOP’taki işlemlerin takasını Takasbank (İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.) gerçekleştirmektedir.

Takas kurumunun işlevi nedir?

Takasbank kısaca Merkizi Karşı Taraf Hizmeti alanında, satıcıya karşı alıcı, alıcıya karşı ise satıcıyı yerine geçerek, VİOP’ta takas hizmetlerini sağlayan ana kuruluştur. Takasbank, nakdi uzlaşmalı sözleşmeler için ise zarar etmiş olan taraf uzun taraf ise, zarar tutarını uzun tarafa teminat hesabı içinde kısa tarağın teminat hesabına aktarır. Zarar gören taraf kısa taraf ise, Takasbank aynı şekilde zarar tutarını kısa tarafın teminat hesabı içerisinde uzun tarafın teminat hesabına aktarır. Takas Kurumu kısaca sorumluluğu kendisine yatırılmış olan teminat, garanti fonu ve tahsis etmiş olduğu sermayesi ile kısıtlıdır.

VİOP’ta takas süresi ne zamandır?

VİOP işlemlerinin takas süresi ve süreçler hakkında kısaca T günü saat 18:15’te aktivasyon başlar ve T+1 günü saat 15:00’e kadar devam eder. Fiziki teslimata ait sözleşmelerde takas sorumluluğu işlem gününü takip eden 2. İşlem günü olan T+2 yani saat 16:45’e kadar getirilmesi gerek süreç dilimleridir. ELÜS’e bağlı olan fiziki teslimata ait olan vadeli işlem sözleşmesinde takas saati 17:00’dır.

Kar ve zararlar ne sıklıkta ve nasıl hesaplanmaktadır?

Kar ve zararlar günlük olarak hesaplanmaktadır vadeli işlem sözleşmelerinde uzlaşma fiyatına göre. Günlük olarak yansıtılan teminat kar veya zarar olarak aktarılır. Opsiyon işlemlerinde ise, işlem anı gerçekleştiği gibi anlık olarak ödenen veya alınan prim total hesabın toplam kar ve zararı etki eder. Sahipli hesap net bir opsiyon primi belirtilmiş ve alacaklı ise, bu belirtilen tutar portföydeki diğer alınacak yeni pozisyonlar için kullanılabilir. Ödenmiş olan opsiyon hesapları prim işlemi yapıldığı için hesap güncellemesi yapılmaz. Toplam kar yahut zarar, vade içerisinde ki işlem sözleşmelerinin kar yahut zararından kesin opsiyon priminin aşağı çekilmesi ile ortaya çıkan tutar kullanım karı ile eklenmesi veya kullanımın zararı çıkartılması suretiyle bulunur. Kar veya zararlar içerisinde yer alan sözleşmelerin viop vadeli gündem içerisinde günlük ve anlık hesaplamaların listeleri bu şekilde aktarılmıştır genel olarak.

Bir önceki yazımız olan Vadeli İşlem Kademeleri başlıklı makalemizde Vadeli İşlem Kademeleri, Vadeli İşlem Kademeleri nedir ve Vadeli İşlem Kademeleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.