Viop Emir Çeşitleri Nelerdir

Türkiye’de yeni ve hızlı adımlar ile etkileşim gören VİOP hem devletin desteğini alması ile birlikte işlem yapanlar arasında güveni artırması ile ön plana çıkmaktadır. Peki Viop piyasasında nasıl emir verilir, emirler nelerdir? Gelin bunları aşağıda yer alan yazımızda birlikte inceleyelim ve yazımızda aklınıza takılan tüm sorularına cevap bulabilirsiniz.

Viop Emir Çeşitleri Nelerdir | Emirleri Nelerdir?

Viop Emir Çeşitleri Nelerdir alanında emir verme ve bu alanda işlemleri doğru adımlar ile yapmak istiyorsanız öncelikle bu piyasayı etkileyen ince faktörleri ve ayrıca piyasanın iç / dış yapısını iyice bilmeniz gerekiyor. Kısa ve öz açıklamak gerekir ise;

 

  • VİOP (vadeli işlem ve opsiyon piyasası) türev bir piyasa olarak geçmektedir.
  • Popülerliğinin sebeplerinden biri olan kaldıraç sistemine sahiptir.
  • Çift yönlü alım-satım ayrıcalığı bulunmaktadır.
  • Vadeli ürünlerden oluşmaktadır.
  • VİOP sözleşmelerine spot piyasa seçimlerine dayanak olmaktadır.

 

 

Yukarıda yer alan kısa başlıklar altında maddeleştirdiğimiz içerikler üzerinde yeterli bir bilgiye sahip iseniz emir türlerinde etkili bir randıman alabilir ve yatırımlarınızda başarılı olabilirsiniz.

Ayrıca yatırımcının kendine has tarzı ile VİOP piyasası içerisinde özel işlem stratejisi yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede yatırımcının kendine has yatırım çeşitliliği ile kendini geliştirmesine de ayrıca olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yatırımcının emir çeşitliliği bazında zenginleşmesine ve fonksiyonelleşmesine yardımcı olur.

 

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) yatırımcıların üzerinde gerçekleştirmek istedikleri tüm alım ve satım işlemleri içerisinde VİOP emirlerini her alanda kullanması gerekmektedir. Bu emirler ise;

 

  • Yatırım yapmak
  • Pozisyon açmak
  • Pozisyon kapatmak

 

gibi komutlar için kullanılmaktadır. Bu emirler kendi aralarında 2 başlık adı altında toplanmaktadır. Bu başlıklar ise;

 

  1. Zamana göre VİOP ( vadeli işlem ve opsiyon piyasası) emir türleri
  2. Fiyata göre VİOP emir türleri

 

Bu sistemde sınıflandırılan VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) emir türlerinde, ikinci başlığımızda yer alan fiyata göre emirler kendi aralarında 3 alt başlığa ayrılırken zamana göre olan emir türleri ise zaman zaman değişiklik göstermektedir.

 

VİOP Emir Türleri üzerine olan yazımız için lütfen buraya tıklayınız ile diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan VİOP Takas Kurumu başlıklı makalemizde viop, viop takas ve viop takas kurumu hakkında bilgiler verilmektedir.