Viop Dezavantajları

VİOP İŞLEM YAPMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 

VİOP Dezavantajları (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) üzerine yapmış olduğumuz araştırmalar içerisinde bu yazımızda Viop Dezavantajları hakkında yer vereceğiz. Son zamanlarda yıldızı parlayan ve birçok yatırımcıyı kendine çeken VİOP Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası ile yatırımcıların göz bebeği haline gelmiştir. Bunun sebeplerinden bir tanesi birçok işlem ve eklenen faydalı özelliklerden dolayı olduğunu belirtebiliriz. Ama şunu belirtmek isteriz ki bu kadar etki gören VİOP bir yandan konu hakkında tam bilgi sahibi olmayan yatırımcıların gözünü boyamasın ve konuya hâkim olmadan yapılan işlemlerin kardan çok zarar ettirebileceğini belirtmek isteriz. Yazımızda bunun sebeplerine, Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası dezavantajlarına ve aklınıza takılan birçok sorulara da yanıt vermeye çalışacağız.

 

VİOP dezavantajları nelerdir?

Kaldıraç Riski: VİOP Dezavantajları içerisinde yer alan yatırımcıların en çok ilgisini üzerine çeken kaldıraç sistemini avantaj olarak kabul eden yatırımcıların bilinçli etkin teminat yönetimi yapılmadığı taktirde yatırımcı için bu risk olabilir. Üzerine bastırarak bir daha söylemek gerekir ise; VİOP kaldıraçlı bir piyasa çemberidir bu nedenle kazanç riski ile kayıp riski doğru orantıdadır.

 

Ters Pozisyon Riski: VİOP Yatırımcıların teminatlarının belirli oran altına düşmesi durumunda VİOP tarafında teminat tamamlanması istenir ve bu işleme “marjin call” denir. Bu durum esnasında yatırımcıların yapması gereken teminatı belirli bir seviye üstünde tutması gerekmektedir ve bu işlem esnasında yatırımcıların VİOP’ta en fazla risk barındıran kısmında teminat yönetimini yapamamasıdır yatırımcıların.

 

Derinlik Riski: Derinlik kıyaslaması VİOP’ta işlem gören varlıklar içerisinde bazı varlıkların bazen derinlik kısmında fazla iken bazen ise bu derinlik aynı değildir. Kademe farklılığı arasında alıcı ve satıcı fazla olmaz bu sebebiyet ile fiyat makasları açılabilir. Bu kısımda olan durumların VİOP’un en önemli dezavantajlarından biridir. Mesela; VİOP30, altın ve döviz kontratları diğerlerine oranla daha fazla aktif iken diğer işlem türlerinde ise daha az işlem hacmi yer almaktadır. Piyasa içerisinde dalgalanma durumların artığı zaman dilimleri içerisinde diğer derinliği az olan kontratlar yatırımcının pozisyonu noktasında kapatma işleminde sorun yaşayabilir veya zorlanabilir.

Bu makalemizde yer alan Risk ve Dezavantajları kısmında sizlere en önemli ve yatırımcıların gözünden kaçan ayrıntılardan bahsettik, bu durumda sizlerin daha dikkatli olması açısından yardımcı olmuşuzdur umarım.

 

Bir önceki yazımız olan VİOP Takas Kurumu başlıklı makalemizde viop, viop takas ve viop takas kurumu hakkında bilgiler verilmektedir.