Viop Avantajları Nelerdir ?

Vadeli İşlem Opsiyon Piyasasının (VİOP) Avantajları Nelerdir?

Bu yazımızda Viop Avantajları (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasaları) üzerinde yer alan Viop Avantajları neler? Ne gibi Viop Avantajları üzerinden faydalanabilirsiniz üzerine olacaktır. İnce ayrıntılara kadar sizlere hazırlanmış olan makalemiz içerisinde en ince püf noktalara değindik.

 

VİOP AVANTAJLARI

Çift Yönlü Etkileşim: Viop işlemlerinde ilk olarak ele alacağımız avantajlardan bir tanesi “Çift Yönlü” piyasa etkileşimini dile getirebiliriz. Peki bu çift yönlü etkileşim ne anlama gelmektedir? Kısaca bahsedecek isek fiyatların yükseliş ve düşüş esnasında hiç fark etmeksizin yatırımcının isteğine bağlı olarak işlem yapabiliyor olmasıdır. Bu netice ile yatırımcıların yani sizlerin kolaylık ile etkileşimli kazanç sağlamasına yardımcı olmaktadır ve bunun için kazançlı bir ortam oluşturmaktadır.

Güvence Garantisi: VİOP Piyasasında yatırımcıların her yapacağı işlem en üst düzeyde güvence altındadır. VİOP, Borsa İstanbul’un bünyesi altında olduğu için ve devlet güvencesi dâhiliyesinde yatırımcıların gönül rahatlığı ile işlem yapmalarına olanak sağlamaktadır. Ekstra olarak belirtmek istediğimiz hususlardan bir tanesi ise her faaliyet, sermaye piyasasının birebir kendisine göre gerçekleştirilmektedir.

Kaldıraç Avantajı: Avantajlarının içeriklerinden bahsetmiş iken bir diğer avantaj ve yatırımcıların en sevdiği ve tercih etmelerinde ki en önemli etken olan Kaldıraç Sistemine sahip olmasıdır. Bu nedenle yatırımcıların, az miktar teminat vermesi ile spot piyasa içerisinde yer alan birebir büyüklükte yatırımlara dahil olmasına olanak sağlamaktadır. Kaldıraç sistemi içerisinde yer alan oranlar VİOP içinde her enstrüman için değişiklik gösterebilir. Ortalama bir değer beyan edecek olur isek, 1’e 10 & 1’e 20 değerleri arasında oranlar sunulmaktadır. Fakat Kaldıraç Sisteminin bu şehveti gözlerinizi köreltmesin çünkü bilinçsiz olarak yapılacak olan her işlem size kardan çok zarar ettirmesine neden olacaktır.

 

“AVANTAJLAR SİZİ YANILTMASIN BİLİNÇLİ OLARAK ADIM ATAR İSENİZ AVANTAJLAR SİZE FAYDA SAĞLAR YOKSA BİRDEN DEZAVANTAJ OLU VERİR”

 

Çoklu Yatırım: VİOP yatırımcılarına çok farklı avantaj ve özellikler sağlamasının yanı sıra ayrıca çoklu işlem seçeneği ile birçok işlemi bünyesinde barındırabilir ve yatırımcısına aynı anda çoklu işlem seçeneği sunmaktadır. Bu özgürlüğe sahip işlemler yatırımcıların en çok dikkatini çeken noktalardan bir tanesidir. Örneğin hisse, faiz, endeks, fon vb. varlıklara birden fazla ve aynı anda işlem yapabilirsiniz.

 

Makalemizin devamı olan VİOP Dezavantajları hakkında yazımıza lütfen Buraya Tıklayınız ile diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan VİOP Takas Kurumu başlıklı makalemizde viop, viop takas ve viop takas kurumu hakkında bilgiler verilmektedir.