Vergide Sağlanan Kolaylıklar

Vergide Sağlanan Kolaylıklar

Vergi devletin vatandaşlara tanıdığı haklar ve sağladığı hizmetler için aldığı ücrettir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ödemesi gereken vergiler hemen hemen her alanda ( sağlık, eğitim, alışveriş…) hizmet sağlayan devlet tarafından belirli periyotlarla tahsil edilmektedir. Ekonomik durumu yetersiz olan veya ekonomik açıdan zora giren bazı insanlar vergi borçlarını ödeyememektedirler. Hal böyle olunca da çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Devlet bu tip vergi ödeme noktasında zor duruma düşen vatandaşlar için çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

  • 2017 yılının Mayıs ayında yapılan düzenlemeyle iyi niyetli vergi mükelleflerine kolaylık sağlayacak bir karar alındı. Buna göre vergi mükellefi olan kişi geçmiş yıllardaki borçlarını sorunsuz olarak ödediyse ve yine bu zaman zarfında sadece tek bir vergi borcunu ödeyememişse devlet bu vergi mükellefine hem taksitlendirme hem de tecil etme yoluyla borcunu daha rahat ödeyebilmesini sağlıyor.
  • 02.2018 itibariyle resmi gazetede yayımlanan haber genelinde vergi mükelleflerinin borçlarının 60 aya kadar taksitlendirileceğini görmekteyiz. 1 Ocak 2018’den itibaren ödenme zamanı gelen vergiler için geçerli olan bu uygulamada vergi mükelleflerinin durumu göz önünde bulundurularak kişinin ödeme gücüne göre 60 aya kadar vade imkanı sağlanacaktır.
  • 3 Mart 2017’de yayımlanan resmi gazeteye göre vergiye uyumlu yani vergisini düzenli olarak ödeyen bireyler için %5’lik bir indirim uygulanacaktır.
  • Ülkemizde sosyal açıdan korunması gereken emekliler hakkında da birçok vergi kolaylığı sağlanmaktadır. Buna göre emekliler belirli şartları sağlarsa emlak vergisinden muaf sayılıyor. Yapılan bu düzenleme öncesi emekliyken emlak vergisi ödeyen emekliler, isterse bağlı olduğu belediyeye başvurup geçmiş 5 yıl boyunca ödediği emlak vergisini geri tahsil edebilir.

Bunlarında dışında geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan 100 maddelik değişiklik vergi konusunda devrim niteliği taşımaktadır. Vergi mağduriyetinden ziyade teşvik amaçlı yapılan bu değişiklik kapsamında alınan belli başlı kararlar şunlardır;

  • Yapılan düzenlemeye iş yeri sahipleri artık yedikleri yemekleri, giydikleri tulumları ve işyerinde çalıştırdığı aile bireylerinin maaşları üzerinde ödediği vergileri artık gider olarak kayda geçirebilecekler.
  • Karlı işletmeler tespit edilip yaptığı yatırımlara anında indirim yapılacak.
  • Eskiden sadece ortaklarıyla iş yaptığından vergiden muaf olan kooperatifler artık tek yaptığı işlerde de vergiden muaf sayılacak.
  • Sermayesini arttıran işletmelerden kurumlar vergisi indirimli olarak tahsil edilecek.
  • Belirli bir gelirin üstündeki miktarı beyan etmesi gereken sanatçılar için bu sorumluluk kalkıyor.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Nedir? başlıklı makalemizde ticari kredi, ticari kredi almanın yolları ve ticari kredi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.