Vadeli İşlem Sözleşmesi Neden Almalı ve Satmalıyım?

Neden vadeli işlem sözleşmesi almalı veya satmalıyım?

 

Vadeli İşlem Sözleşmeleri 3 ana grup başlık altında ele alarak inceleyebiliriz.

  1. Korunma
  2. Yatırım
  3. Arbitraj

 

Korunma

İhracat üzerine çalışan bir şirketin 5 ay sonra ki döviz geliri elde edeceğini düşünelim. Bu durumun akıbetine göre şirket ya kar edecek ya da zarar edecektir. 5 ay sonra ki döviz kuruna bağlı olacak bu durumda şirket. 5 ay sonra şirket kur artar ise kar edecek, artmaz ise ve düşer ise bu seferde zarar edecektir. Bu gibi işlemleri yapan şirketlerin bağımsız olarak döviz kuru seviyesinden etkilenmemek için zararını sabitlemek isteyebilir. Bu tür işlemlerde vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak kolayca sağlar.

Aynı şekilde bu durumun tam tersi karşı tarafta olan ithalatçı içinde geçerlidir. 5 ay sonra alacağı döviz için ödemesi gereken Türk lirası tutarını önceden belirlemek isteyebilir. Aynı durum için baklagiller üreticisi olduğumuzu varsayalım, hasat dönemine kadar baklagiller fiyatlarında azalıştan endişe duyar üretici. Bu endişeyi ortadan kaldırmak için VİOP’ta sözleşme satarak üretici kendini koruma altına alabilir. Bu sayede üretici firma belirlediği fiyattan satış gerçekleştirerek fiyatların 5 aylık süreç içerisinde oluşan iniş çıkışlardan etkilenmemiş olur.

Yatırım

  • Bu gibi piyasalar içerisinde emtia da bir yatırım aracı haline gelen ve aynı şekilde yatırım seçenekleri artmıştır.
  • Türev araçlar etkili bir yatırım fırsatı sunmaktadır.
  • Türev araçlarda fiyatların hem artması hem de azalması beklentisiyle yatırım yapabilirsiniz.
  • Türev araçlar sabit yatırım araçlarından daha minimal başlangıç yatırımı yapılabilir. Çok düşük bir teminat yatırarak, ilgili aracın tam getirisi (veya zararı) elde edilmektedir.

 

Arbitraj

Tarafların alım satıma konusunda herhangi bir ekonomik “Finansman” varlığın, aynı anda farklı bir başka piyasadan alınarak ucuza bir başka piyasada daha pahalı şekilde satmasına Arbitraj denilir. Arbitraj kazancı elde edebilmek için ekonomik varlığın aynı anda birden çok piyasa içerisinde alınıp satılması veya satılıp alınması gerekmektedir. Arbitraj içerisinde en iyi faktör ise risk yer almamaktadır tamamen sistem içerisinde aynı anda ki fiyat farklılıklarından kar elde edebilirsiniz. Risk içermeyen, arbitraj yatırım içerisinde ayıran en önemli özelliktir. Etkin piyasalar içerisinde arbitraj yapmak neredeyse imkânsız gibidir.

 

Bir önceki yazımız olan VİOP İşlem Gören Sözleşmeler başlıklı makalemizde VİOP İşlem Gören Sözleşmeler hakkında bilgiler verilmektedir.