Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vadeli işlem sözleşmeleri nedir? Alivre arasında ki Farklar

 

Vadeli işlem sözleşmeleri aslında Alivre sözleşmelerin esasen standart hale getirilmiş yalın halidir. Vadeli Sözleşme (futures), içeriği ileri dönem belirlenen tarih içinde, tarafların sözleşmeyi yaptığı an ki fiyat, miktar ve ayrıca nitelikte ekonomik veya Finansal göstergeyi, vadeli işlem sermaye piyasası aracını, malı, dövizi veya kıymetli madeni alma veya satma yükümlülüklerin yerine getirildiği sözleşmedir. Vadeli sözleşme içerisinde alım/satım konu mal veya finansal aracın niteliği, süresi, teslim yeri ve miktarı standart olarak belirtilmiş ve tanımlanmıştır. Vadeli sözleşme içerisinde yer alan tek değişken, alım/satım esnasında oluşan fiyattır. Vadeli işlem sözleşmeleri, VİOP vadeli işlem borsasında işlem görür ve borsa takas kurumunun içinde garantisi altında yer alır. Vadeli işlem sözleşmesi işlemlerin borsa takas kurumuBTK” tarafından garanti edilmesi ile uygulanan teminat sistemi ile ancak mümkün olmaktadır.

 

Alivre sözleşmeler ve vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki farklar nedir?

 

ALİVRE SÖZLEŞME VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
Organize borsa içerisinde işlem görmez ve iki taraf arasında yer alan özel bir sözleşmedir. Organize borsa içinde işlem görürler.
Temerrüt riski ve Kredi riski vardır. Satıcı belirlenen malı veya finansal ürünü teslim edemeyebilir yahut alıcı malı kabul etmeyebilir. Garantili bir işlem olarak BTK Borsa Takas Kurumu tarafından temin edilir. İki tarafın birbirini tanıma zorunluluğu yoktur.
İki tarafın ihtiyaçlarına göre düzenlenir ve sabit değildir. Sözleşme özellikleri stabil olarak standarttır
Alivre sözleşmeleri gizli olduğu için diğer piyasa katılımcıları sözleşmelerden habersiz olur. İşlemler şeffaf değildir. Vadeli işlem sözleşmeleri borsalarda şeffaf bir şekilde işlem görür.
Müşteriler arası farklılık yaratılması mümkündür. Verilen emirler fiyat ve zaman önceliğine göre işlem görür.
Sözleşme vadesi bitmeden başka bir şahsa devredilmesi zordur. Sözleşmeler vade tarihine kadar her an veya istenildiği kadar el değiştirebilir
Kar veya zarar vade sonunda ortaya çıkar. Kar veya zarar günlük olarak hesaplanır ve ilgili hesaplara yansıtılır.
Günlük fiyat hareket sınırı yoktur. Genelde günlük fiyat hareket sınırı vardır.
Teminat zorlaması yoktur. Risk yöntemi kabuldür. Kaldıraç etkisi vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Alivre Sözleşme başlıklı makalemizde alivre sözleşme, alivre sözleşme nedir ve alivre sözleşmeler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.