Vadeli İşlem Kademeleri

Vadeli İşlem Kademeleri

 

Vadeli işlem sözleşmesinde Uzun (Long) ve Kısa (Short) ne demektir?

Vadeli işlem kademeleri her bir vadeli işlem içerisinde kısa ve uzun olmak üzere iki kısımlı tarafı vardır. Vadeli işlem kademeleri içerisinde yer alan sözleşme hususu içinde uzun taraf her zaman dayanak malı alma yükümlülüğü olan, kısa taraf ise bu işlemi teslim etmekle yükümlü olan taraftır. Vadeli işlem kademeleri sözleşmesinde uzun pozisyon almış olan bir yatırımcı fiyatların yükselmesi durumunda kar elde eder iken, kısa pozisyonda olan bir yatırımcı ise fiyatların düşmesi sonucunda kar elde etmesine sebep olur.

 

Ters işlem (pozisyon kapama) ne demektir?

Yatırımcıların sürpriz dediği kısım Tersi işlem, sahip olunan pozisyondan tam tersi aksi yönde işlem yapmasına denir. Mesela bunu örneklendirmemiz gerekecek olur isek bir yatırımcının elinde olan 10 adet sözleşmede uzun pozisyon var ise, aynı sözleşmenin aynı vadesinde 10 adet veya daha az sözleşme satması durumu satım işlemi “Ters İşlem” veya “Pozisyon Kapatma İşlemi” ‘dir. Kısaca toparlayacak ve özetlememiz gerekir ise, alım işlemi içinde satım, satım içinde ise alım yönünde olan tüm işlemlere Ters İşlem denir.

 

Vadeli işlem sözleşmelerinde alıp satmak ne anlama gelmektedir?

Vadeli işlem sözleşmesinden aldığınız zaman sözleşmeye temsil olarak teşkil edecek malı (Dayanak Varlık) ileri tarihte alma yönünde bir anlaşma yapmış olur yatırımcı. Sonrasında bu dayanak artış gösterdiğinde kar, azalış gösterdiğinde zarar edilir.

Vadeli işlem sözleşmesini satışı gerçekleştiği zaman dayanak varlığı sonra ki dönemde satma yönünde bir anlaşma yapılmış olunur. Sonrasında eğer zaman çizelgesi bakımından dayanak işlemden önce düşme durumunda kar elde etmiş olunur, dayanak varlığın fiyatının yükselmesi olur ise o zamanda zarar edilmiş olunur.

 

Açık pozisyon ne demektir?

Açık Pozisyon sayısı, piyasa içerisinde yer alan işlemlerin uzun veya kısa pozisyon sayılarının ayrı ayrı toplamlarına eşittir “toplam kısa pozisyon ile toplam uzun pozisyon sayısı”. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde VİOP kısa veya uzun pozisyon tutan yatırımcı, açık pozisyon olarak belirtilir.

 

Vadeli İşlem Sözleşme Kodları ne ifade etmektedir?

Sözleşme kodları kısaca sisteme tanımlanmış olan sözleşme unsurlarının asgari olarak en kısa özet haliyle sunulması amacı ile oluşturulmuştur. Vadeli işlem sözleşmelerinde

  • Sözleşme kodu
  • Sözleşme türü
  • Dayanak varlık kodu
  • Mini sözleşme bilgisi kodu
  • Vade tarihi bilgisini içerecek şekilde oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Vadeli İşlem Sözleşmesi Neden Almalı ve Satmalıyım? başlıklı makalemizde vadeli işlem sözleşmesi neden almalıyım ve vadeli işlem sözleşmesi neden satmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.