Türk Bitcoin Borsaları

forex mi borsa mı

Paranın giderek sanal bir hale gelmesi para borsalarının da giderek daha sanal bir hale gelmesine yol açıyor. Bitcoin modası ile birlikte pek çok kripto para borsası açıldı veya açılmış olan borsalar daha revaçta olmaya başladı. Farklı ülkelerde kurulan bu borsalar aldığı komisyon ücretine göre ve bünyelerinde al-satı yapılan kripto paraların miktarına göre kullanım oranları değişmektedir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bitcoinle birlikte revaçta olan en güvenilir Türk kripto para borsalarını tanıtmaya çalışacağız.

BTCTurk: Türkiye’de 2013 yılında kurulan ve TL üzerinden ilk defa bitcoin alım satımı gerçekleştiren sitedir. Kıbrıs’da kurulan BTCTurk Papara ve banka transferi üzerinden bakiyenize para yüklemenizi ve bu paralarla kripto para alım satımını gerçekleştirmenize kolaylık sağlamaktadır. Komisyon miktarları diğer kripto paralarına göre ortalama seviyelerde seyretmekle beraber şu anda en güvenilir kripto para borsalarından biri olarak gösterilmektedir.

Paribu: Şu anda işlem gören Türk borsaları arasında en çok işlem hacmine sahip borsa olan Paribu Türk yatırımcılar tarafından en çok kullanılan kripto para borsasıdır. Komisyon miktarlarına bakıldığında piyasanın altında ücretler aldığını gördüğümüz Paribu, bu başarısını çok kısa bir sürede yakalamıştır. Öyle ki sitenin Şubat 2017 yılında açıldığını görmekteyiz.

Koineks: BTCTurk’den sonra en büyük 3. Büyük işlem hacmine sahip olan Koineks 1 Ekim 2017’de tarihinde açılmış çok yeni bir kripto para borsasıdır. Şu anda 3 milyarlık işlem hacmine sahip olan Koineks’in bu başarıya çok kısa bir zamanda ulaştığını görmekteyiz. Kullanıcılarından düşük miktarlarda komisyon alan Koineks bu özelliğiyle yavaş yavaş daha da çok tercih edileceğe benziyor. Bunun yanı sıra Koineks.com’da sunulan kripto para seçenekleri diğer kripto para piyasalarına göre oldukça fazladır.

Koinim: 2014 yılında açılan Koinim.com Türk borsaları arasında en büyük hacme sahip 4. Kripto para borsasıdır. Ortalama miktarlarda komisyon ücretleri kesen Koinim.com birçok kripto paranın alım satımının gerçekleştirilmesinde ülke bazında söz sahibi kripto para borsalarından biridir.

Yukarıda bahsettiğimiz borsaların hepsi güvenilir ve büyük borsalardır. Bu sebeple kripto paralarla ilgili yapacağınız alım ve satımları bu siteler üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Balon Mu? başlıklı makalemizde bitcoin balon mu, bitcoin ponzi mi ve bitcoinin geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.