Türev Tarihi Gelişimi

Türev piyasalarının tarihi gelişimi nasıldır?

Türev tarihi gelişimi Dünya genelinde Türev Piyasaların geçmişi yüzlerce yıl geriye uzanmaktadır. İlk vadeli işlemlerin tarihte ki yeri 1800’lü yıllara uzanmaktadır. Vadeli işlemler piyasasının tarihinde Chicago kenti için özel bir anlam ifade etmektedir. 1833 yıllarına kadar Chicago bir köy olarak gösterilir iken, Türev tarihi gelişimi 1837 yılları içerisinde Chicago bir şehir statüsüne yükseltilerek 4.106 haneli bir köyden şehir statüsüne yükselmiştir. Chicago, Michigan gölü kıyısında olması ve Amerika’nın diğer yer alan büyük göllere ve ayrıca orta batıya kadar uzanan ulaşım imkânı ile stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenler ile statüsünün hızlı bir şekilde yükselmesine imkân sağlamıştır ve ticaret merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Peki Chicago üzerinde bu kadar önemli olan husus nedir, niçin bu kadar üzerinde duruluyor dediğinizi duyar gibiyim. Chicago tarımsal ürünlerde arz ve talebin dalgalanma sonuçlarına baktığımızda fiyatların arz ve talebe göre yılın belli bir kesiminde yükselir iken diğer bir kesiminde azalmalar göstermektedir. Arzın yüksek olduğu dönemlerde üreticiler zarar etmenin dışında dönemin o zamanlarında depolama sistemi yeterli olmadığından ötürü mal piyasada bulunmuyordu.

 

Türev tarihi gelişimi Chicago üreticiler arasında ilk defa aralarında geleceğe yönelik ticari sözleşmeler ön plana atıldı ve bu iki tarafın arasında güvene dayanaklı olarak yapılması ile ilk adım atılmıştı ama ne yazık ki sözlerin tam anlamı ile tutulması ve iki taraf arasında sonradan anlaşmazlıklar çıkması ile verim alınamadı. 82 tüccarın Chicago içerisinde bir araya gelerek 1848 yılında tarımsal ürünlerin satıcı ve alıcı arasında merkezi bir noktada işlem yapmalarına yönelik tarihte yer alan ilk Chicago Board of Trade’i (CBOT) kurmuşlardır.

 

13 Mart 1851 yılında 3.000 kile mısır ile Haziran dönemine ileri tarih olarak geleceğe yönelik sözleşmeler ile adım atılmıştır. Türev piyasasının ilk adımları bu şekilde atılarak öncü olmuştur. İnsanların bu şekilde vadeli ve opsiyon alanında ilk ileri tarihler arasında anlaşma içerisinde iki tarafın zarar etmeden faydalanmasını ve sistemin öncüsü olması ile güvenin sözleşmeler ile artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Türev piyasalarında öncü ayağın Chicago şehrinde başlaması ile şimdilerde Dünya tarihinde yer almasının önemini görmüş oldunuz.

Türev Tarihi Gelişimi yazımızdan sonra bir diğer yazımızda yer alan “Türev Araç Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nerede İşlem Görür ?” Hakkında bilgi almak için lütfen “Burayı Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan Türev Piyasalar başlıklı makalemizde alivre sözleşmeler, swap sözleşmeleri ve türev piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.