Türev Araçları Nedir?

Türev Araç Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nerede İşlem Görür,

 

Türev araçları nedir alanında yer alan piyasalar üzerine gelişmeler ve tarihçesinden sonra Türev Araçları nedir, Çeşitleri nelerdir, Nerede işlem görür gibi sorulara yanıt vererek aklınıza takılan sorulara yapmış olduğumuz araştırmalar ile sizleri bilgilendirmekteyiz. Peki Türev Araçları Nedir?

 

Türev Araç Nedir?

Bir malın veya hizmetin değeri başka bir finans ile varlığın yahut malın değerine direk doğrudan bağlantılı olan finans araçlarına Türev Araç olarak isimlendirilir. Türev araçlar, elde olan varlığın el değiştirmesine ihtiyaç duyulmadan, bu varlıkların hak ve yükümlülüklerinin ticareti alanında imkan sağlar. Türev Araçların asıl amaçları riskten korunma ve ileri tarihli sözleşmeler için en iyi yönlendirmedir. Ayrıca bu işlemler yatırım veya arbitraj amacı ile de kullanılabilir. Vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri Türev Araçlar içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra, forward ve swap sözleşmeleri de türev araçları içerisine dahil olmaktadır.

 

Türev Araç Çeşitleri Nelerdir?

 

Türev araç çeşitleri arasında kendi aralarında 4 kısımda ayrılarak bir bütünlük göstermektedir. Bunları maddeli olarak aşağıda yer alan 4 başlık kısmından görebilirsiniz.

  1. Alivre Sözleşmeleri (Forward)
  2. Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures)
  3. Opsiyon Sözleşmeleri (Options)
  4. Takas Sözleşmeleri (Swaps)

 

Türev Araçlar Nerede İşlem Görür?

Türev araçlar içerisinde yer alan Alivre Sözleşmeler ile Swap Sözleşmeleri arasında yer almaktadır bu işlemler. Swap sözleşmeleri tezgahüstü piyasaları içerisinde işlem göstermektedir. Alivre sözleşmeleri ise tezgahüstü piyasada, vadeli işlem sözleşmeleri ile VİOP (organize borsalar), opsiyon sözleşmeleri ile de birlikte işlem göstermektedir. Ayrıca son zamanlarda organize borsalarında işlem görmeye başlayan Swap Sözleşmeleri yükselişe geçmiştir. Türev araçları genel olarak iki kısımda alt başlık olarak ayrılarak Alivre ve Swap arasında ikiye ayrılıp bu kısım üzerinden üretici ve yatırımcılara yön vermektedir. Türev araçları ile birçok farklılık sisteminin gereksinimleri içerisinde yer alan ve tarafların bunlardan nasıl faydalanacağını ayrıca risk yöntemlerini dile getirdik. İşlemlerin taraflar arasında yapılan aşamalar ve nasıl yapılacağı hakkında genel bilgi ile siz okuyucuların artık daha sağlam adımlar ile işlem yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türev Tarihi Gelişimi başlıklı makalemizde türev gelişim, türev gelişimi ve türev işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.