Ticari Kredi Nedir?

Ticari Kredi Nedir?

Bankaların insanlara sunduğu kredi hizmeti kendi içinde bireysel kredi ve ticari kredi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu yazımızda daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz bireysel kredi konusunu bir kenara atıp ticari kredi konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Ticari kredi, ticari faaliyetlerde bulunan ve bunu belgelendirilmiş ticari işletmelerin aldıkları kredidir. Bu kredi ticari işletmelere nakit kredi, teminat mektubu, akreditif gibi şekillerde verilmektedir. Ticari kredi aynı zamanda kendi içinde rotatif kredi ve spot kredi olmak üzere ikiye ayrılır.

Spot Kredi: Bu kredi türünde belirlenen faiz, kredi vadesi boyunca sabit kalır ve kredinin anapara kısmı kredi vadesinin sonunda tek seferde ödenir. Vade sonunda anaparanın tamamının ödenmesi bir koşul değildir, istenirse erkenden de ödeme yapılabilir.

Rotatif Kredi: Kredi kartı kullanımına çok benzeyen ve hatta birçok kez de karıştırılan rotatif kredide aşılmaması gereken bir limit ve sürekli olarak kredi kullanımı vardır. Burada bahsi geçen kredi limiti zaman içinde değişebilir. Bu kredi de amaç işletmenin ani ihtiyaçlarına anında cevap verip karşılayabilmektir.

Ticari Kredi Almanın Şartları

  • Ticari kredi alabilmek için bir ticari işletmenizin bulunması ve bunun vergi levhası ile belgelenmesi gerekir.
  • Firmanızın sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması gerekir ve firmanın kredi notunun yüksek olması gereklidir. Firmaların kredi notu, firmanın bankalarla yaptığı finansal işlemler ve çek, senet gibi parasal değeri olan kağıtların durumuna bakarak belirlenir.

Ticari Krediye Nasıl Başvurulur?

Ticari kredi başvuruları genel de telefon veya internet aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun sebebi bu iki yöntemin bankaya gitmeye oranla daha hızlı olması ve hem banka için hem de kredi başvurusu yapan şirket için zamandan tasarruf sağlamasıdır. Bu iki kanaldan birini kullanan ticari şirket bankaya talimat gönderir. Daha sonrasında talimatı analiz eden banka verebileceği kredi miktarını limitiyle birlikte başvuru yapan şirkete sunar. Teklif kabul edilmezse görüşmeler online olarak devam eder ya da sonlandırılır. Eğer teklif kabul edilirse banka tarafından şirkete kredi kullanım talimatı verilir.

Ticari Kredi İçin İstenen Evraklar

  • Resmi gazete
  • Vergi Levhası
  • İmza sirküleri
  • İşletmenin bağlı olduğu ticaret odası kaydı

Bankaların sürekli olarak ticari krediye başvurmalarının sebebi ticari kredinin zaten sürekli olarak belirli bankalardan alınıyor olması ve kredi işlemlerinin online gerçekleştirilmesi sebebiyle hızlı gerçekleşmesi ve bireysel krediye oranla daha büyük miktarların kredi olarak çekilmesi sebebiyle faiz oranlarının daha hesaplı olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde araç kredisi, taşıt kredisi ve taşıt kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.