Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

Yüksek limitli kredi talepleri adına banka İpotekli Kredi kampanyalar düzenlemektedir. Sahip olunan bir taşıt, konut, depo, arsa, tarla bulunuyorsa bu mal varlıklarını bankalara teminat olarak göstererek kredi çekmek mümkündür. Bankalardan tarla tapusu üzerinden kredi çekmek mümkün olurken Ziraat Bankası ve Finansbank gibi bankaların verdiği tarla kredileri de bulunmaktadır. Acil nakit gereksinimlerini karşılamak adına kişiler bankalara giderek kredi çekmektedir.  Kredi tutarları düşük olduğundan bireysel tüketici kredilerine başvuru yapılabilmektedir. Bankalar müşterilerine Kredi vermek için birkaç şart sunmaktadır. Bunların en başında ise kredi notu gelmektedir.

Tarla Tapusu Üzerine Kredi

Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin 5 yıllık bankacılık geçmişleri bir sistem üzerinde görüntülenmektedir. Görüntülenen sistemde ise kişi kredi almış mı, kredi kartı kullanıyor mu, borcu var mı gibi konular dikkate alınarak banka müşterilerinin kredi notları belirlenmektedir. Kredi notu orta seviyelerde ise normal şartlarda bankalar kefil ve teminat istemektedir. Bankaların dikkat ettiği konulardan bir diğeri ise gelir belgesi olmaktadır. Belgelenebilir gelirin olmaması halinde bankalar kredi vermemektedir. Yine sahip olunan taşınır ya da taşınmaz mallar teminat olarak gösterilmek üzere kredi alma şansı tanınmaktadır. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlularına artması sebebiyle bankalar genel olarak ipotek koşulu istemeye başladı. Yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen kişilere yönelik olarak ise arsa, tarla, konut, işyeri, tapu, teminatlı bireysel ve ticari kredi kampanyaları yer almaktadır. Tarla tapusu üzerine kredi çekmek isteyenler ilk olarak bankaların kampanyalarını tek tek incelemelidir. Ilk olarak İpotekli kredi kampanyası yalnızca Vakıfbank’ta geçerli olurken faiz oranlarını  incelemek gerekmektedir. Gerekli evraklar ile beraber banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirken gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

  • C. Kimlik belgesinin Aslı, fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • Tapu
  • Ekspertiz raporu

Adres belgesi ile beraber başvuruların yapılması gerekmektedir. Tarla kredisi çekmek için temel şart tarlanın imara açık olmasıdır. Imara açık olmayan tarlalar için toprak parçası olarak değerlendirilecek olan krediyi almak mümkün olmamaktadır. Bankalar tarafından sunulan arsa ipotekli ihtiyaç kredilerinden yararlanmak adına özel imar alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olan Kadınlara Kredi başlıklı makalemizde Sicili bozuk kadınlar için kredi ve sicili bozuk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.