Sosyal Güvenliklerin Finansman Modelleri Nelerdir?

Sosyal Güvenliklerin Finansman Modelleri Nelerdir?

Sosyal güvenlik sistemlerinde finans sistemleri ve modelleri, esas itibari ile ve aynı zamanda dağıtım modeli ve fonlama modeli olmak üzere ili şekillerde incelemeleri yapılabilinmektedir. Bunlardan birisi dağıtım modelidir. Sosyal güvenlik sistemlerinin finansman alanlarında dağıtım modelleri, her bir dönem içerisinde toplanan bütün gelirlerin aynı zaman ve dönem içerisindeki harcamalarda da dikkatli olunması gereklidir. Aynı zamanda ise giderlerde aylık alan pasif üyelere dağıtıldığında bu sistemler içerisinde, yüksek gelir gruplarında düşük gelir gruplarına kaynak transferi yapılması, dağıtım sistemlerinin sosyal devlet ve sosyal güvenlik kavramları ile özdeşleşmesine yol açmaktadır. Aktif sigortalardan belirli zamanlar içerisinde toplanan bütün primlerin aynı zaman içerisinde pasif sigortalılara dağıtılmakta olmasından dolayı dağıtım modeli olarak da adlandırılan bu bütün yöntemlerin en temel özellikleri kuşaklar arası ve kuşak içi kaynak aktarımlarına en etkili şekillerde olanak sağlamasıdır.

Dağıtım modelleri finans sistemlerinde esas alınarak oluşturulan emeklilik planları, belirli fayda esasına göre işlemleri yapılmaktadır. Buna göre oldukça belirli bir fayda planlarında, katılımcının da emeklilik zaman ve dönmelerinde yapılacak bütün ödemeler, katılımcıların yaşına, maaşına, çalışma sürelerine ve diğer farklı olan faktörlere bağlı bir formüle dayalı olarak belirlemeleri yapılmaktadır. Finans dağıtım sistemleri, iki farklı şekillerde finanse edilebilmektedir. Bunlar ise genellikle de güvenlik harcamalarının sosyal sigorta primleri aracılıkları ile finans edildiği sosyal sigorta modeli ve vergi finanse edildiği sosyal yardım modellerinden bir tanesi olarak kendini göstermektedir. Ancak primlere dayalı olan dağıtım modelleri olarak da adlandırılan sosyal sigorta modeli, genellikle merkezi bütçeden ayrı bir tüzel kişiliğe sahip bir kurumsal yapı altında örgütlenmiş olup, belirli fayda esasına göre gerekli işlemleri yapılmaktadır. Sistemlere sahil olan katılımcıların belli bir prim ödeme yükümlülükleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paranızı Hızlı Bir Şekilde Artırmak İstiyorsanız Finansal Yatırım Yapın başlıklı makalemizde finans haberleri, finansal yatırım araçları ve forex kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.