Senet Kaç Yıl Sonra Geçersiz Olur? Senet Geçerlilik Süresi

senet nasıl düzenlenir

Senet Kaç Yıl Sonra Geçersiz Olur? Senet Geçerlilik Süresi

Herhangi bir borcun ya da paranın ödeneceğini taahhüt eden belgelere senet adı verilir. Senetlerin süreleri de olmaktadır. Yani bir kişi senet imzalayarak borcunu senette belirtilen tarihe kadar ödeyeceğini taahhüt etmiş olur. Bu nedenle senet imzalarken dikkatli olmak gerekir çünkü senetler yasal olarak son derece bağlayıcı belgelerdir. Bir kişinin senedi imzaladıktan sonra ödemelerini yapmaması sonucunda mahkeme kararı ile ödemelerini yapması sağlanabilir.

Senet Neye Göre Düzenlenir, Nedir?

Senet iki kişi arasında düzenlenebildiği gibi firmalar arasında ya da firma ile müşteri arasında yapılabilir. Kişi ödemelerini nakit olarak ancak belirli taksitlerle yapmak istiyorsa bunun en garanti yolu senet yapmaktır. Bir hizmeti alan kişi senet imzalayarak borcunu kabul ettikten sonra bu borcu ödememe gibi bir şansı yoktur.

Bu nedenle firmalar kredi kartı ile taksit yaptırmaya ya da tüm tutarı peşin ödemeye durumu olmayan müşteriler için senet imzalama yoluna gitmektedirler. Senette ödemenin nasıl yapılacağı, hangi aya kadar tutarın ödenmesi gerektiği gibi durumlar da belirlenir.

Borcun ödenmemesi durumunda senet son derece bağlayıcıdır ancak icra dairesi tarafından belgenin dikkate alınması için gerekli şartlar vardır. Her şeyden önce senedin geçerli olması gerekir.

Senetler Ne zaman Geçersiz Olur?

Bir senet imzalandığında en önemli parametrelerden biri senet imzalanma tarihidir. Belgenin imzalandığı tarih önemlidir çünkü senetler bahsi geçen bu imzalanma tarihinden itibaren 3 yıl süreyle geçerlidir. İmzalanmasının üzerinden 3 yıl ve daha fazla geçmiş olan senetlerde ödemelerin yapılmaması durumunda bir talepte bulunmak zor olmaktadır.

İcra dairesine yapılan başvurularda da icra dairesi belgenin imzalanma tarihine bakmaktadır ve belgenin imzalanmasının üzerinden 3 yıl ya da daha fazla zaman geçtiyse icra takip işlemlerini başlatmamaktadır.

Bunun dışında bir senedin geçerli olması için üzerindeki bilgilerin eksiksiz ve tüm bilgilerin doğru olması gerekiyor. Senet üzerinde bulunan bilgilerden bazıları ad soyad, borç tutarı, paranın ödeneceği tarih, belgenin düzenlenme tarihi, borçlunun bilgileri şeklindedir. Şartları sağlayan kişiler ödemenin yapılmaması durumunda icra takibi başlatabilirler.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizde öğrencilere taşıt kredisi, taşı kredisi ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.