Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sanal Kredi Kartı Nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmayı seven bireyler dikkatli olmadıkları takdirde birçok kez dolandırılma riskiyle karşı karşıyadırlar. İşte bu sebeple hem internetten alışveriş yapmayı seven hem de kredi kartı bilgilerini vermeye çekinen kişilerin son zamanlarda en çok yöneldiği hizmet sanal kredi kartları olmuştur. İlk olarak bankaların başlattığı bir uygulama olan sanal kredi kartı uygulaması zamanla bankalardan bağımsız şirketlerin de bu sektöre giriş yaptığını ve sektörü bankaların elinden neredeyse tamamıyla aldığını görmekteyiz.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Bankanız aracılığıyla sahip olduğunuz sanal kredi kartının açılış anında limiti sıfırdır. Sonrasında ise limiti tamamıyla kart kullanıcısı belirlemektedir. Kullanıcı dilediği kadar miktarı asıl kredi kartından sanal kredi kartına göndererek kendisi için bir limit oluşturur ve harcamaya başlar. Bankalardan bağımsız şirketler aracılığıyla bir sanal kredi kartı sahibiyseniz kartınızın limitini yine kendiniz belirlemektesiniz. Bu tip kartlarda limiti arttırmak için havale, kredi kartından veya  ATM’den yükleme gibi pek çok seçenek bulunmaktadır.

Günümüzde hemen hemen her banka müşterilerine sanal kredi kartı hizmeti sunarken bu bankalar dışında sanal kredi kartı hizmeti sunun şirketler ise şunlardır; İninal, Papara, Encard… Bu kredi kartları ilk kuruldukları zaman sadece belli başlı şirketlerle çalışıyordu ve alışveriş yapacağınız mağaza sayısı oldukça kısıtlıydı. Ancak zamanla seslerini daha fazla duyurmaları ve daha kullanışlı olmaları sebebiyle şu anda bu kartlarla hemen hemen her yerden alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartına Nasıl Başvurulur?

Bankaların verdiği sanal kredi kartına başvurmak için kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın telefon bankacılığını kullanarak ya da direk bankanızın şubesine giderek müşteri hizmetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Banka dışında sanal kart hizmeti veren bir yerden sanal kredi kartı almak istiyorsanız sanal kredi kartı hizmeti veren firmanın sitesine girip başvurmanız yeterlidir.

Sanal Kredi Kartının Avantajı Nelerdir?

  • Sanal kredi kartının limitinin tamamen size bağlı olması paranız ne kadarsa o kadar harcamanızı sağlar ve böylece sizi aşırı harcama yapmaktan alıkoyar. Hem bu durumda sanal kredi kartı bilgileriniz çalınsa dahi zararınız büyük meblağlara ulaşmayacaktır.
  • Bankanızdan aldığınız sanal kredi kartının yıllık aidatı yoktur.
  • Limitinize göre harcama yapmak sanal kredi kartını daha güvenli yapar. Örneğin 100 liralık bir alışveriş yapmanız gerektiğinde kartınıza 100 lira yükleyip alışveriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında kartınızın bilgileri çalınsa dahi kartınızda para bulunmaması sebebiyle hiçbir işlem yapılamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan PTT Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir? başlıklı makalemizde ptt kredisi, ptt kredisi başvurusu ve ptt kredisi nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.