Ripple Nedir?

Ripple Nedir?

Kripto para modası giderek büyümekle birlikte bu sektördeki potansiyeli gören girişimcilerin yeni kripto paralar oluşturup bunları değerlendirmenin hesabını yapmakta. İşte bu girişimlerden biri de ripple adlı alt coindir.

Ripple Nedir?

Ripple her ne kadar geçtiğimiz 1 sene içerisinde adından çok söz ettirse de 2012 yılında hem bir ödeme yöntemi hem de kripto para olarak kurulduğunu görüyoruz. Ripple çoğu kripto paranın aksine madenciliği yapılamayan bir kripto paradır. Bir şirkete bağlı olan ve bu şirket tarafından yönetilen ripple blockchain tabanlı defterlerin yönetildiği bir sanal para birimidir. Bir şirket tarafından yönetilmesi ve buna bağlı olarak bir merkeze bağlı olması sebebiyle ripple büyük şirketler ve bankalar tarafından çoğunlukla tercih edilen bir ödeme yöntemi haline gelmiştir.

Ripple’ın Yükselişi

Kripto paralar arasından %3 oranında pazar payı bulunan ripple 11.5 milyar dolarlık bir hacme sahip. Geçtiğimiz yıl mayıs ayının 0.029 dolarlarında seyreden ripple bu ay sonunda kendi tarihi rekorunu kırarak 0.42 dolar seviyesini gördü. Bu noktadan sonra müthiş bir ivme yakalayan ripple ara sıra ufak düşüşler yaşasa da 2017 yılının sonlarına doğru 1 dolara ulaştı. 2018’de ise 1 dolar seviyesini aşan ripple şu anda 1.11 dolardan işlem görmekte.

Yukarı da söylediğimiz gibi ripple madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir ve piyasaya para girişini kurucu şirket karşılamaktadır. Şimdiye kadar yaklaşıl 100 milyar adet üretilen rippleın yaklaşık 38 milyarı piyasada işlem görmektedir. Kalan kısmı ise şirketin elinde bulunmakta ve duruma göre piyasaya sürülmektedir.

Ripple kripto para yönünün yanı sıra bir ödeme yöntemi olarak da karşımızı çıkıyor. Son derece güvenlir bir ödeme yöntemi olan ripple yurt dışında bir çok ünlü şirketin yanı sıra ülkemizde de Akbank ile ortak çalışmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Milyarderleri Ülke Kuruyor başlıklı makalemizde bitcoin milyarderleri ve kripto para milyarderleri hakkında bilgiler verilmektedir.