Ripple Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ripple Nedir?

Ripple, kripto paralara oranla çok daha kısa zamanda fon aktarımı sağlayan uluslararası para transfer ağıdır. Kripto para birimi aslında XRP’dir ve Ripple ödeme ağının adıdır. Ripple bir merkeze ve şirkete bağlıdır. Bu özelliği nedeniyle diğer kripto paralardan farklıdır ve daha güvenilirdir. Aynı zamanda uluslararası ödemelerde kullanılabilen ve kabul gören tek kripto para sistemidir. Ripple nedir? Nasıl kullanılır? sorusuna verilecek en önemli yanıtlardan biri de kurucusunun Chris Larsen olduğu unutulmamalıdır. Chris Larsen’in MtGox ile E-Loan’ın kurucu ortağı olduğu bilinirken profesyonel bir ekip ile çalışıyor olduğu unutulmamalıdır.

Ripple Kabul Görüyor!

Ripple, bir blok zinciri temeline dayanırken diğer tüm kripto paralara oranla farklı ama basit bir yapıya sahiptir. Bir merkezinin olması nedeniyle de diğer kripto paralardan farklı olan Ripple’ın güvenilirliği dikkat çekmektedir. Bu güne kadar 100 milyar adet Ripple üretilmiştir ancak yüzde 40’ı piyasada dolaşımdadır. Yüzde 60’ı Ripple ödeme ağıtarafından saklanırken ödeme ağı ortalama olarak her ay 1 milyar kadar Ripple’ı yeniden piyasaya sürmektedir.

Kripto paralardan ayrılan Ripple, bankalar tarafından da kabul görmüştür. Dünya finans sisteminde büyük bir yere sahip olan dünyanın en büyük 50 bankasının 15’i tarafından tanınan bir durumdadır. Örneğin; UniCredit, UBS ve ATB Financial’dir. Ülkemizde ise Akbank Ripple’ı bir ödeme ağı olarak tanımıştır.

Bir önceki yazımız olan Paccoin Nedir? başlıklı makalemizde Paccoin borsaları, Paccoin cüzdanı ve Paccoin nasıl satılır hakkında bilgiler verilmektedir.