Repo Ne Demek?

Yeni Yatırımcıların Borsa Hakkında Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Repo ne demek , repo nedir , repo hakkında bilgiler

Bu yazımızda repo ne demek. , repo nedir inceliyoruz. Repo işlemleri olarak adlandırdığımız işlemler geri alma taahhüdü ile yapılan satış işlemlerine verdiğimiz addır. Kısa vadeli olup yatırımcısına sabit bir getiri sağlar. Aynı zamanda repo belirli bir dönem sonucunda ilk satıcı tarafından geri satın alınma taahhüdünü de sağlayan bir işlem türüdür. Kısa vadede başvurulacak güvenli yatırım aracı kesinlikle repodur. Kısa vadeli olsa da bir faiz kazancının sağlanması kesin bir durumdur.

Repo Örneği

Belirli bir miktar borcunuz olduğunu düşünelim ve bu borç yüzünden de yaşadığınız belirli bir miktara satışı yapılabilecek konutlarınızdan bir tanesine haciz işlemi gerçekleştirilmek üzere. Siz bu işlemi durdurmak adına borç arar ve kredi çekmek için bankalara başvuru yapsanız da kısa zamanda bunları gerçekleştirmeniz çok da mümkün olmayacaktır. Size borç vermek istemeyen bir kişi olduğunu düşünelim, ondan hemen istediğiniz miktarı alabilmek için yapmanız gereken şey kesinlikle repo işlemidir.

Anlaşacağınız arkadaşınız bir noktada sizden konutu satın alırken yapmış olduğunuz sözleşme dahilinde alacağınız paraya karşılık konutunuzu bir süre sonra belirlenen faiz oranları çerçevesinde geri almanız durumu söz konusu olacaktır. Yani ne eldeki konutunuzdan olacaksınız, ne de yaşanacak haciz durumlarıyla burun buruna geleceksiniz. Hem kendinize kaynak sağlayacak hem de ticari işlerinizi daha rahat sürdürebileceksiniz.

Banka ve Repo

Bankaların elinde bulundurduğu hazine bonosu, devlet tahvilleri ve benzeri yatırım araçlarını ileri bir tarihte belli bir fiyat içerisinde geri alma üzerine yatırımcıya satış gerçekleştirdikleri bir ticaret yatırımı işlemi türüdür. Repo yapılan menkul kıymet ya da söz konusu olan her şey zamanında teslim edilmeli ve sözleşme de belirtilen fiyattan zamanı geldiğinde geri alınması sağlanmalıdır. Tüm bu döngüler gerçekleştiğinde ortaya çıkan işleme repo denir.

Bir önceki yazımız olan Nakit Harcama Ve İşlemleriniz İçin Kullanabileceğiniz Debit Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde Debit Kart Ne İşe Yarar?, Debit Kart Nedir? ve Nakit Harcama Ve İşlemleriniz İçin Kullanabileceğiniz Debit Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.