PTT Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

PTT Kredisi Nedir?

Nakit para ihtiyacı özellikle son dönemde herkesin ortak sorunu haline gelmiş durumda. Bu yüzden insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli kredi çekmekte ve büyük bir borç yükünün altına girmektedir. Bu krediler genelde çalışan genç insanlara verilirken Ptt’nin uygulamaya koyduğu yeni hizmetle birlikte artık emekli bireyler de rahatça kredi çekebilecekler. Bankalar aracılığıyla Ptt üzerinden verilen Ptt kredisi, daha çok maaşını Ptt’den alan emeklilere yönelik oluşturulan bir hizmettir. Ptt bu hizmette aracılık görevi üstlenmektedir. Ptt’ye yapılan başvuru anlaşmalı olan bankalardan birine yönlendirilir ve işlem böylece gerçekleştirilir.

Ptt Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Ptt kredisi düşünce itibariyle maaşını Ptt’den alan emeklilere yönelik olarak başlatılmış bir uygulama olsa da bu bir şarttan çok kredi çekmek isteyenlere sunulmuş bir önceliktir. Yani emekli maaşını Ptt’den almayan emeklilerde Ptt kredisi alabilmek için Ptt’ye başvurabilir. Bunun yanı sıra Ptt kredisinden faydalanmak isteyen emeklilere her banka farklı bir üst yaş sınırı belirlemiştir. Bankaların belirledikleri yaş sınırıyla birlikte karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır;

BANKA YAŞ SINIRI
Aktif Bank 80
Burgan Bank 84
Odeabank 75
ING Bank 75
Fibabanka 80
Denizbank 80
TEB 70

Ptt Kredisine Nasıl Başvurulur?

Ptt kredisi için öncelikle aracı kurum olan Ptt’nin herhangi bir şubesine gidip nüfus cüzdanıyla birlikte  başvuru formunu doldurarak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha sonra bu başvuru değerlendirilmek üzere Ptt yoluyla bankaya yollanır. Eğer kredi başvurusu banka tarafından kabul edilirse. Bankaya gidilip ilgili işlemler halledildikten sonra bankadan kredinizi alabilirsiniz.

Ptt’den Kredi Almanın Şartları

Ptt’den maaş alanlar için;

  • Bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber kredi başvurusu sırasında 84 yaşının üzerinde olunmaması gerekmektedir.
  • Bankanın kredi vermesi için başvuru yapan kişinin kredi notunun, kredi alacağı banka için yeterli görülmesi gerekir.
  • Kişinin aylık gelirinin en az yarısı kredi vadesine yetebilmelidir.

Ptt’den maaş almayan bireylerin ise yukarıda saydığımız belgelere ek olarak gelir durumunu gösteren belgeyi beyan edebilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Para Transferi Nedir? başlıklı makalemizde eft ne kadar sürede gider, eft ne zaman yapılır ve eft nedir hakkında bilgiler verilmektedir.