Profesyonellerden 20 Yatırım Tavsiyesi

Profesyonellerden 20 Yatırım Tavsiyesi

1. Bireysel Stoklar Yerine Endeks Fonuna Yatırım Yapın (Adam Fortuna)

Hedeflerinize bağlı olarak, bireysel hisse senetlerine yatırım yapmak değerinden daha fazla sorun olabilir. Belirli bir sektördeki endeks fonlarını seçmek, portföyünüze istediğiniz eğimi sağlayabilir ancak daha az çarpıcı dalgalanma sağlayabilir. Fon seçimine rehberlik etmek için kullanılabilecek üç kriter vardır. En çok tartışılan “gider oranı” dır; burada düşük sizin için daha az ücret anlamına gelir. İkincisi, fondaki hisse senetleri sayısıdır. Sayı ne kadar yüksekse, fon o kadar fazla çeşitlilik gösterir. Yönetimdeki “toplam varlıklar” kadar önemlidir. Varlıklar arttıkça, başka insanlar da bunun büyük bir fon olduğu konusunda hemfikirdir. İki yatırım fonunu karşılaştırırken, aynı kategorideki fonlar için bu üç kriteri bilinçli bir karar vermek için sıraya koyacağım.

2. En aza indirgenmiş Risk için Yatırım Fonu düşünün (Dave Ramsey)

Tek hisse senetlerine yatırım yapmak sizin için çok riskli olabilirse, iyi büyüme hisse senedi yatırım fonlarına yatırım yapmayı düşünün. Yatırım fonları basit, hatta sıkıcı bir yatırım planıdır, ancak çoğu insan için iyi çalışırlar. Tabii ki, tüm yatırımlar bir dereceye kadar risk gerektirir; Gerçekten kesin bir şey yok. Ancak yatırım fonları makul bir risk ve mükemmel getiri dengesidir. Tüm yumurtalarınızı bir sepete koymanıza engel olacak yerleşik çeşitlendirmeleri vardır.

3. Pazara Zaman Vermeyin (Marguerita Cheng)

Borsa yatırımındaki en yaygın hatalardan biri, piyasaya zaman ayırmaya çalışıyor. Piyasa zamanı veya “piyasa zamanlaması”, piyasaya girmek veya yatırım yapmak için en iyi zamanı bulmaya çalışmak anlamına gelir. Ayrıca, piyasadan çıkmak veya satış yapmak için en iyi zaman demektir. Her iki tarafta da haklı olmak kolay değil. Piyasadaki dalgalanmayı tecrübe etmek rahatsız edici olabilir, bu yüzden tasarruflar (daha istikrarlı olan) ve yatırımlar arasındaki farkın anlaşılması önemlidir (ki bu daha değişken olabilir). Piyasada zaman aşımına uğramak zorunda değil, daha önemli olan zamandır.

4. Yatırımdan Önce Hedeflerinizi ve Hedeflerinizi Belirleyin (Lou Haverty)

Her yatırımcı yatırım yapmadan önce amaç ve hedeflerinin ne olduğunu belirlemeye çalışmalıdır. Mutlaka yanlış bir amaç yoktur, ancak kararlarınızı yönlendirmenize yardımcı olacağı için hedeflerinizi anlamak daha önemlidir. Örneğin, düzenli olarak stokların içinde ve dışında işlem yapmayı planlıyorsanız, bir IRA hesabı açmakta daha iyi olursunuz, bu nedenle işlemleriniz için vergi ödemek zorunda kalmazsınız. Uzun vadeli bir yatırımcı olmayı düşünüyorsanız, vergiler bir faktör kadar önemli olmayacaktır ve hesabınızı vergiye tabi veya vergisiz bir hesapta tutabilirsiniz.

5. Stok Ticaretinin 5 Bileşenini Öğrenin (Danielle Shay)

Ticaret belirli bir kural kümesi ve ticaret planına dayanmalıdır. Beş bileşeni öğrenerek, ustalaşarak ve sonra işe yarayan şeylere sadık kalarak başlıyorsunuz. Bu beş bileşen:

Kurulum: Ticarete girmek için bir neden. Bir kurulum, sık sık çalıştığını kanıtlamış olan yüksek olasılıklı bir grafik şemasıdır. Kurulumlarınızı tanımayı öğrenin ve ne kadar tutarlı olduklarını söylemek için onları izleyin.

Strateji: Kurulumu değiştirmenin tanımlanmış bir yolu. Her kurulum ile ticaret yapmak için bir yol gelmelidir. Yeni bir yatırımcının yapması gereken tek şey bir kurulumla birlikte bir stratejide ustalaşmak.

Giriş: Girişinizde nerede bir avantaj var? Girişiniz bazen tüm fark yaratabilir. Durma noktanızdan çok uzağa girmek, olduğu zaman sıcağa girememenizi sağlar.

Dur: Ticaret fikriniz hangi noktada işe yaramıyor? Herhangi bir pozisyona girmeden önce, durağınızın nerede olduğunu bilmelisiniz. Durağınızı yerleştirmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

Kar hedefi: Nerede kar etmeyi düşünüyorsunuz? İşler ters gittiğinde nereye çıkacağınızı bildiğiniz gibi, ticaret de sizin lehinize hareket ederken nereye çıkmak istediğinizi de bilmelisiniz.

6. Düşük, Orta ve Yüksek Riskli Yatırımlar Dengesine Sahip Olun (Jacob Dayan)

Portföyünüzü düşük riskli, orta riskli ve belki de yüksek riskli yatırımların sağlıklı bir dengesi ile çeşitlendirin. Her zaman kar getiren, denenmiş ve gerçek hisse senedi opsiyonlarındaki yatırımlarınızın çoğunluğu ile güvenli bir şekilde oynayın ve bunlara yatırım yapmaya devam edin. Şimdi kar marjı bunlarla hiçbir şekilde büyük olmayabilir, ancak uzun vadeli yatırımların sağlıklı bir yatırım getirisi sağlayacağı güvenli bir bahis. Ayrıca, daha güvenli ve daha istikrarlı stok seçeneklerinden daha yüksek bir YG yüzdesi sağlama vaadi gösteren bazı riskli seçeneklere yatırım yapmalısınız. Dikkatli olmak ve bu yatırımlar hakkında biraz araştırma yapmak ve yatırım yapmaya değer olup olmadığına dair bir fikir edinmeye çalışmak önemlidir. Bu, özellikle yüksek riskli yatırımlar için geçerlidir.

7. Yatırım Yaparken Uzun Süreli Düşünün (David Rae)

Borsaya yatırım yaparken, uzun vadeli düşünmeniz ve portföyünüzü günde birkaç kez kontrol etme ayartmasından kaçınmanız gerekir. Tek yapmanız gereken zamanınızı boşa harcamak, sizi strese sokmak ve büyük bir hata yapma ve yanlış zamanda satma olasılığınızı arttırmak. Nerede olursanız olun, yatırımınıza otomatik katkılar ayarlamayı planlayın, böylece daha fazla yatırım satın alabilirsiniz.

8. Satın Alınacak Değer Stoklarını Arayın (Tim Biggam)

Uzun vadede, değer stokları büyümeyi geride bıraktığından, fiyat-kazanç oranı (P / E), satış-satış oranı (P / S) ve fiyat-satışa dayalı nispeten ucuz değerlerde hisse senedi alım-satımına bakın. serbest nakit akış oranı (P / FCF). Fırsatların peşinden koşmamak hayati önem taşır, ama sabır her zaman öder, çünkü onları bekleyin. Sağlam temeller ve büyük bir hendek (giriş engeli) uzun vadeli sürdürülebilir başarı için de hayati öneme sahiptir. Ayrıca, hem hedef kâr bölgesi hem de durdurulan kayıp için söz konusu hissenin hem giriş hem de çıkış noktalarını belirlemekte daha iyi yardım için teknik analiz ve çizelgeyi kullanın.

9. Robo danışmanlarıyla yatırım yapın (Jelani Smith)

Hem deneyimsiz hem de anlayışlı yatırımcılar, robo-danışmanları portföylerine uygulama konusunda son derece teşvik edilmektedir . Otomatik yatırım hizmeti, portföy yönetimi, otomatik çeşitlendirme ve en önemlisi ETF’lere kıyasla çok daha düşük ücretlerle gönül rahatlığı sunar.

10. Düşük Maliyetli Endeks İzleme Fonuna Yatırım Yapın (Barry David Moore)

Borsaya yatırım yapmanın en az zorlu yolu bir fon aracılığıyla yatırım yapmak. İki tür fon vardır. Birincisi, daha yüksek ücretleri olan, aktif olarak yönetilen yatırım fonları – bu fonların% 92’si, üç yıllık bir dönem boyunca temel endeksi geçemedi. İkinci tür, genellikle daha düşük maliyetli olan ve borsadaki büyümeyi eşleştirmede daha etkili olan endeks takip fonudur. Bu, aldığınız yatırımın yüksek getirisi nedeniyle popülerliklerini artırdıkları anlamına geliyor. Ayrıca, yatırım yapmak için en verimli yöntemi kullanmalısınız: Önce Yatırım Emeklilik Hesabınızı (IRA) kullanın. Vergisiz İRA’nız yoluyla düşük maliyetli, endeks takip fonuna yatırım yapmak en iyisidir.

11. Varlık Sınıfları ve Sektörleri Arasında Yatırımları Çeşitlendirmek (Gerri Walsh)

Sürekli bir yatırım ilkesi, piyasaların dalgalanmasıdır. Borsa fiyatları bir dizi nedenden ötürü artacak ve düşecek: ekonomi, yatırımcı hissi, yurtiçi veya yurtdışındaki siyasi belirsizlik, enerji veya hava sorunları, hatta kurumsal skandallar. Bu, piyasa performansının her zaman tahmin edilemez olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, portföyünüzdeki yatırımları çeşitlendirmek veya farklı varlık sınıfları arasında ve her sınıftaki farklı sektörler arasında yaymak bu kadar önemli bir stratejidir. Çeşitlendirme, riski yönetmenin zaman içinde test edilmiş bir yoludur.

Ayrıca, yatırım yapmadan önce, yatırımlarınızla neler yapmak istediğinizi bilmek de önemlidir. Örneğin, bir ev satın almak, bir çocuğun üniversite eğitimine fon sağlamak veya yeterli bir emeklilik yuvası yumurtası oluşturmak isteyebilirsiniz. Finansal hedefleri başlangıçta belirlerseniz ve bu hedeflere ulaşmak için yatırımlarınızı eşleştirirseniz, bu hedeflere ulaşmanız daha olasıdır.

12. Ne Kadar Risk Almak İstediğinizi Belirleyin (Judith Corprew)

Yatırımlarınızı nereye tahsis edeceğinize karar vermeden önce, uzun vadeli ve kısa vadeli hedefleriniz hakkında düşünmek çok önemlidir. Ne kadar risk kabul etmek istediğinizi bilmek önemlidir. Emekliliğe yaklaştığınızda, yüksek oranlı tahviller ve para piyasası hesapları gibi sabit getirili menkul kıymetler daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar. Ancak daha genç bir yatırımcı, uzun vadede getirileri en üst düzeye çıkarmak için yatırımlarının en azından bir kısmı için daha yüksek riskli, yüksek ödül stratejisi isteyebilir.

13. Sabırlı Olun ve Duygularınızın Kararlarınızı Etkilemesine İzin Vermeyin (Alon Rajic)

Hem hisse senedi alım satım işlemlerinde hem de yatırımda başarılı olmak için, sabırlı olmanız ve her durumda zorunluluğunuzu korumanız gerekir. İşin doğası stresli, neredeyse telaşlıdır ve bazı günlerde önemli miktarda para kaybetme zorunluluğunuz vardır. Kumarınızı “ikiye katlayarak” ya da oyun planınızın bir parçası olmayan yüksek riskli pozisyonları açarak zararlarınızı telafi etmeye çalışmak çok cazip olabilir, ama bu tam olarak kaçınmanız gereken şeydir. Bu, yatırım planınızı mevcut piyasa koşullarına göre dinamik olarak ayarlamamanız gerektiği anlamına gelmez; bu yalnızca duygusal bir yük taşırken planlarınızı koştu veya düzensiz bir şekilde değiştirmemeniz gerektiği anlamına gelir.

14. Yatırımınızla İlgili Riskleri Anlayın (Leah Hadley)

Yatırım yaptığınız hisse senetleriyle ilişkili riskleri anlayın. Şirketin 10-K’sinde, şirketin riskleri hakkında konuşan kapsamlı bir bölüm var. Ayrıca, risk için kendi toleransınızı anlamanız gerekir. Çok değişken olan bir hisse senedine yatırım yaparsanız ve piyasadaki dalgalanmalardan memnun değilseniz, yatırıma sahip olmak sizi endişelendirir ve stratejik olarak mantıklı gelmediğinde satması daha muhtemel hale getirir.

15. Yatırım Stratejinizi ve Uzun Vadeli Hedeflerinizi Tanımlayın (Tom Blake)

Uzun vadeli büyümeye yatırım yapmak ve paranızı işe koymak söz konusu olduğunda, hedeflerinizi ve uymanız gereken yatırım felsefesini anlamanız son derece önemlidir. En son ve en büyük yatırım trendlerini çevreleyen sosyal medyadaki veya haber kanallarındaki gürültüden dolayı hedeflerinize bakışınızı kaybetmek kolay olabilir, ancak hedeflerinizi ve yatırım stratejinizi tanımlarsanız, yolda kalabilirsiniz.

16. Sağlam Bir Plan Yapın (Ian Cooper)

Satın almadan önce ne satın aldığınıza ilişkin 360 derecelik bir görüş elde edin. Temel olarak, kazanç oranları ile ilgili olarak şirketin kaputunun altında ne olduğuna bakın. Teknik olarak, kısa ve uzun vadede neler olup bittiğini destek ve dirençle anlayın. Çıkış stratejinizi ve stop loss dahil para yönetimi stratejinizi bilin.

17. Portföyünüzü Çeşitlendirin (Matthew Gillman)

Bir sektöre fazla maruz kalmadığınızdan emin olmak için portföyünüzü çeşitlendirin. Bu, risklerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Konumlarınızı kolaylaştırdığınızdan emin olun. Tüm paranızı bir kerede yatırmanız gerekmez ve harekete geçerek pozisyonunuzu ortalamaya düşürürsünüz. Piyasaya yatırım yapmanın uzun vadeli bir strateji olduğunu ve tarihsel olarak zamanla pazarın yükseldiğini anlayın.

18. Panik veya Korku Satmayın (Logan Allec)

Hepimiz borsaya yatırım yapmayı deneyen, çok para kaybetmiş ve bir aldatmaca olarak kınayan birini tanıyoruz. Gerçek şu ki, borsa bir aldatmaca değil; bu inanılmaz bir servet inşa aracıdır. Hisse senetlerinde para kaybeden çoğu kişi bunu yapar çünkü piyasada bir düşüşe uğrar ve sonra panik atarlar. Tüm yatırımlarını kaybedeceklerinden korktukları için aceleyle paylarını sık sık zarara uğratarak satarlar. Bu durum olmamalıdır. Yatırımcılar, uzun vadede borsa değerinin artma eğiliminde olduğunu, bu nedenle yatırımlarını panik içinde satmadan önce iki kez düşünmeleri gerektiğini akıllarında tutmalıdır.

19. Hisse Senedi Yatırımlarınızı Otomatikleştirin (Brian Davis)

Gerçek hisse senedi yatırımlarınızı otomatikleştirmeniz en iyisidir. Robo-danışmanları bunu sizin için yapabilir veya gerekiyorsa, bir maaş çeki aldığınızda ve tasarruflarınızda veya aracı kurum hesabınızda para bulunduğunda manuel olarak hisse senetleri satın alabilirsiniz. Önemli olan nokta, düzenli yatırımlar yapmanız ve böylece piyasaya girme eğiliminde olmamanızdır. Düzenli olarak aynı miktarda yatırım yapmak ortalama bir dolara mal olma şeklidir ve hisse senedi yatırımlarınızdaki riski azaltmanıza yardımcı olur.

20. Doğru Rehberlik Aldığınızdan Emin Olun (Dock David Treece)

Borsaya yatırım yapacaksanız, lisanslı bir finansal danışmanın yardımını almak iyi bir fikirdir. Doğru danışman, finansal ihtiyaçlarınızı, amaç ve hedeflerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Gelecek için plan yapmanıza yardımcı olabilir ve seçtiğiniz yatırımların uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağından emin olabilirler.

Bir önceki yazımız olan 7 Önemli Yatırım Tavsiyesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.