PARİTE NEDİR?

Yatırım Piyasasına Nasıl Katılabilirsiniz?

PARİTE NEDİR?
Parite eşitlik anlamına gelir ve işlevi iki farklı para birimini üçüncü bir para birimi cinsinde ifade edilmesi işlemini gerçekleştirmektir. Kimi kişiler tarafından döviz çifti olarak da adlandırılmaktadır. Tam anlamıyla parite ülkelerin para birimlerinin birbirine oranı anlamına gelmektedir. Pariteleri etkileyen birbirinden farklı etkenler mevcuttur. Faiz oranları ya da ülke içindeki ekonomik şartlar bunun etkileyici unsurları arasındadır.

EURUSD PARİTESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Euro Dolar paritesi dünya üzerinde en yüksek işlem hacmine sahip olan paritedir. Döviz işlemlerinde hatırı sayılır ölçüde büyük bir miktar bu parite üstünden gerçekleştirilir. Hesaplanırken baz para birimi üstte yer alır. Karşı para birimi ise kendisine altta yer bulacaktır. Bu yatırımla ilgili bilgi vermesi açısından para biriminin nereye yazıldığı önemlidir.

EURUSD paritesinde dengeleri değiştiren para birimi unsuru çoğunlukla Amarikan Doları’dır. Bu para biriminin karşılığı pek çok ülkede ani değişimler göstermektedir. Buna karşılık Euro çok az miktarda bir değişimin içinde kalmaktadır. Mesela Türkiye Amerikan dolarının değişimlerinden fazlasıyla ani bir şekilde etkilenirken, Euro İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmak istemesi gibi çok büyük bir olay söz konusu olmadığı müddetçe değişim yaşamayacaktır.

Major Parite
Yedi büyük para biriminin oranıyla bulunan paritelere majör pariteler adı verilmektedir. Bu yedi para birimi ekonomide her zaman geçerliliğini koruyan ve her zaman kontrol edilen para birimleridir. Amerika doları, Euro, İngiliz Sterlini, Avustralya Doları, Kanada Doları, İsviçre Frangı ve Japon Yeni Major pariteler arasında sayılmaktadırlar. Mevzu bahis para birimleri daha stabil bir ekonomi anlayışı içerisinde ilerlerler. Diğer ülkelere ve para birimlerine kıyaslandığında ise çok büyük üstünlükleri söz konusudur. Üstünlüklerinin sebebi ise hem sık kullanılmaları hem de büyük bir işlem hacmine sahip olmalarıdır.

Egzotik Parite
Diğer para birimleri olarak adlandırılan ve bu çevrede toplanan tüm bütün büyük olmayan para birimleri içerisinde yapılan paritelere egzotik pariteler adı verilmektedir. Toplam işlem hacimleri çok ama çok küçük kalmıştır. En düşük pariteler bu kategori altında toplanmış olup bunlar tamamen yerel kişi ve kurumlarca takip edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ başlıklı makalemizde DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.