Özel Ve Kamu Bankaların POS Komisyon Oranları

post komisyonları

Özel Ve Kamu Bankaların POS Komisyon Oranları [10 Banka]

Tüm bankalar sundukları POS cihazı hizmeti karşılığında belirli miktarlarda komisyon alırlar. Bu komisyon oranları bankadan bankaya değişmektedir. Özel ve kamu bankalarında farklılık gösteren bu komisyon oranları, bankaların sunduğu farklı kampanyalar ile şekillenmektedir. Bazı bankalar hiçbir komisyon almadan aylık ücretlendirmeler ile POS cihazı hizmeti verir. Bazı bankalar ise aylık ciro limitleri üzerinden, işletmelerin işlem hacmi üzerinden belirli komisyon oranları belirler. En uygun komisyon oranına sahip bankayı bulmak için araştırmalar yapmalısınız. Bankalar ile sürekli irtibat halinde olmalısınız. Peki, özel ve kamu bankaların POS komisyon oranları nedir?

POS Komisyonu Nedir?

POS komisyonu, POS cihazlarından kredi ve banka kartları ile yapılan alışveriş sırasında, bankaların işletmelerden otomatik olarak çektikleri komisyona verilen addır. Bu komisyonun ne kadar olacağı bankalar ile işletmeler arasındaki anlaşmalar ile belirlenmektedir. Birçok kampanya ve komisyon türü sunan bankalar arasında size en doğru olanı seçmeniz sizin için önemlidir. Çünkü sürekli işlem halinde olacağınız POS cihazları üzerinden bankalar size bir masraf çıkartır. Bu masraf ne kadar düşün olursa sizin için o kadar karlı olacaktır. Bu nedenle yeni bir işletmeyseniz veya ikinci bir POS cihazı konusunda düşünceliyseniz, komisyon oranlarını iyi araştırıp kampanyaları takip etmeniz sizin için doğru olandır.

1.Ziraat Bankası POS Komisyon Oranları

Ziraat Bankası’nın çeşitli kampanyaları ve komisyon türleri bulunmaktadır. Özellikle “Sabit Ücretli POS Cihazı” kampanyasıyla tercih edilen bir bankadır. Bu kampanya ile Ziraat Bankası, yapılan işlemler üzerinden komisyon almak yerine her ay belirli miktarda bir ücret talep eder. 4 takside kadar işlemler kotaya dahil edilse de, diğer taksitli işlemlerde farklı tarifeler uygulanabilmektedir.

2.Yapı Kredi POS Komisyon Oranları

Yapı Kredi Bankası da tıpkı Ziraat Bankası gibi komisyonsuz tarifesi ile öne çıkmaktadır. “Komisyonsuz POS” kampanyası ve oldukça ilgi gören “Komisyonsuz POS 1500 TL” kampanyası ile gözlerine üzerine çevirmiştir. Bu kampanyaya göre aylık 1500 TL’ye kadar olan işlemler için hiçbir komisyon alınmamaktadır. POS cihazları sadece tek çekim yapmaktadır.

3.QNB Finansbank POS Komisyon Oranları

QNB Finansbank, diğer bankaların aksine sadece standart tarifler değil, kişiye özel tarifler de sunmaktadır. Sanal POS cihazlarında da öne çıkan banka, yapılacak işlem ve aylık ciro limitine göre çeşitli komisyon oranları uygulayabilmektedir.

4.Türkiye İş Bankası POS Komisyon Oranları

Türkiye İş Bankası’nın da Ziraat Bankası’nın sabit ücretli POS cihazı kampanyasına benzer bir kampanyası vardır. Aylık sabit bir ücret karşılığında hiçbir komisyon olmadan sunulan POS hizmeti, peşin ve taksitli alışverişi de içermektedir. Bir ciro limiti belirlenir ve bu limitin üzerine çıkıldığı zaman belli oranlarda komisyon kesilir.  Dilerseniz, internet sitesi üzerinden detaylı bilgi edinip online başvuru yapabilirsiniz.

5.Akbank POS Komisyon Oranları

Akbank, “Akbank Eko POS Kampanyası” ile önemli bir ivme yakalamıştır. Sabit ücretli POS cihazı sunan banka, POS komisyon oranları sıfır olan bir kampanya sunmaktadır. Fakat paket aşımı durumlarında Akbank, peşin paketlerde %3,5 ve taksitli paketlerde %4 komisyon kesmektedir. Akbank, ne kadar yüksek ciro yaparsanız komisyon oranlarını o kadar düşük tutma eğilimindedir.

6.Vakıfbank POS Komisyon Oranları

Vakıfbank, daha çok işletmelerin işlem hacmine göre komisyon oranları belirleyen bir bankadır. Genellikle %1,5 ile %2 arasında değişkenlik gösteren komisyon oranlarına rağmen, işlem hacminizin düşün veya yüksek olması halinde bankayla iletişime geçerek, bu oranlar üzerinden pazarlık yapabilir ve değişikliğe gidebilirsiniz.

7.Denizbank POS Komisyon Oranları

Denizbank da tıpkı QNB  Finansbank gibi kişiye özel komisyon oranları sunmaktadır. Bankaya ait komisyon oranlarına ve daha birçok bilgiye ulaşmak için, “Deniz POS” adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Denizbank’ın önemli bir artısı da, sabit ücretli ve aylık paketlerinde aylık aşım ücreti bulunmamaktadır.

8.Garanti BBVA POS Komisyon Oranları

Garanti BBVA komisyon oranları genellikle %1,1 ile %2,5 arasında değişkenlik göstermektedir. Banka komisyon miktarını belirlerken, işletmenizin işlem hacmi, aylık ciro limiti ve birkaç değişken ışığında bir oran sunmaktadır.

9.TEB POS Komisyon Oranları

Türkiye Ekonomi Bankasının (TEB) da sabit ücretli pos kampanyaları bulunmaktadır. Belirli bir ciro limiti koyan banka, limit aşımı noktasında %2,90 oranında komisyon almaktadır. Ancak bu komisyon oranları da ciro limitine göre değişiklik gösterebilmektedir. POS cihazları üzerinden peşin ve taksitli işlemler yapılabilmektedir.

10.Halkbank POS Komisyon Oranları

Halkbank, “Ekonomik POS” kampanyası ile küçük işletmeler, esnafları ve zanaatkârları desteklemeye çalışmıştır. Peşin ve taksitli birçok paket sunan bankanın komisyon oranları, çoğu bankada olduğu gibi aylık ciro limitlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Seçerken Dikkat Edin

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu komisyon oranları veya aylık ücretlendirmeler, işletmenizin gider tablosuna yazılacak bir masraftır. Bu nedenle yapmanız gereken bu masrafı olabildiğince minimum düzeyde tutmaktır. Bankalarla yapacağınız görüşmeler sonucu size en uygun komisyon oranlı bankayı seçmeniz, işletmenizin yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde öğreciye kart nasıl verilir, öğrenci kredi kartı ve öğrenci kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.