Opsiyon Sözleşmeleri Nedir

Opsiyon Sözleşmeleri Nedir?

Opsiyon Sözleşmeleri Nedir, belirlenen belli bir vade içerisinde (yahut belirli bir vadede), opsiyona dayanak varlık geliştiren belli miktar da yer alan bir malı, finans ürünü, sermaye piyasası aracını yahut ekonomik göstergeyi belli bir fiyat içerisinde (Kullanım Fiyatı) satma veya alma hak talebine, belli bir prim tutarında opsiyonu satın alan tarafın (Lehtara) veren ama zorunluluğu olmayan veya tutulmayan, buna istinaden opsiyonun satıcısını (Keşidecisini) Lehtar tarafından istenmesi “talep etmesi” hali durumunda  satın almaya veya satmaya zorunlu hale getiren sözleşmedir. Opsiyon satan tarafın “satıcı/yatırımcı” opsiyonu alan taraftan tahsil ettiği prim karşılığında, opsiyonun vadesinde veya vadesinin işlemi dolana kadar olan sürecin herhangi bir tarihte, opsiyona dayanak oluşturacak belli miktarda yer alan bir malı, finansal ürünü, bir sermaye piyasası aracını veya bir ekonomik tutarı göstergeyi, opsiyonu alan yatırımcının talebi üzerine belirli bir fiyattan satma veya alma yükümlülüğünü Opsiyon Sözleşmesi ile üzerine alır.

Swap (Takas) Sözleşmeleri Nedir?

Daha önceden belirlenmiş bir vadeye veya formüle göre, iki yahut daha fazla kişiler “taraflar” arasında gerçekleşecek olan nakit akışının akışını sağlayan, özel olarak hazırlanmış sözleşme hususuna denir. Dövize dayalı veya Borçlanma senetlerine karşı swap sözleşmeleri en çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak bir swap sözleşmesine taraf olanların işleme alınan nakit akışları, sözleşmeye dahil olan borçlanma senetlerinin veya dövizin değişen değerine göre odaklandırılır. Örneğin faize dayalı bir swap sözleşmesini ele alabiliriz.

 

X bankasının Y bankasına önümüzde ki 5 yıl boyunca her yıl genel toplam 1 milyon dolarlık bir borcun üzerinden sözleşmede belirlenmiş sabit bir tutarda faiz ödeme yükümlülüğüne girmesi ayrıca buna karşılık Y bankasın da X bankasına aynı ödeme vadelerinden yine 1 milyon dolar üzerinden fakat değişkenlik faizli bir ödeme yapmasını kabul etmesi ile değişken sabit faiz ile değiştirilmesi (Swap Edilmesi) şeklinde gösterilebilir. Bu şekilde Opsiyon sözleşmeleri ve Swap Sözleşmeleri hakkında genel bir içerik tanımı ile tarafların “yatırımcı” kısımların bilgilendirmesini yaptık konu içeriği genel olarak kısa ve yalın olarak sizlere aktardık.

 

Bir önceki yazımız olan Vadeli İşlem Sözleşmeleri başlıklı makalemizde vadeli işlem sözleşmeleri, Vadeli İşlem Sözleşmeleri nedir ve Vadeli İşlem Sözleşmeleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.