Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartı toplumun her kesiminde son derece sık kullanılan bir ödeme aracı haline gelmiştir. Gün içinde yapılan harcamalarda kredi kartı kullanımı nakit taşıma gibi zorunlulukları ortadan kaldırdığı için birçok vatandaş tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Kredi kartı kullanımının bu kadar yaygın hale gelmesinde önemli etkenlerden birisi de bankaların kredi kartı başvurusu yapan kişilerin büyük kısmına olumlu yanıt vermesidir. Düzenli ve kayıtlı geliri olmayan kişiler bile kredi kartı başvurularına olumlu cevap alabilmektedirler. Tabi ki bu durumun da belli şartları bulunmaktadır.

Kredi Kartı Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Kredi kartı başvurusu bankaya yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme işlemi sırasında kişinin kredi notu, güncel borç durumu, varsa güncel kredi kartlarının toplam limitleri, kişinin mal varlığı ve gelir durumu değerlendirme kriterlerindendir.

Düzenli geliri olan kişiler kolaylıkla kredi kartı alabilirler ve yüksek miktarlarda kredi kartı limitine sahip olabilirler. Bunun dışında kredi notu yüksek olan kişilere de maaşından çok daha yüksek limite sahip kredi kartları verilebilmektedir. Kişinin kayıtlı geliri yoksa durum biraz daha farklılık gösterir.

Öğrenciler Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Öğrencilerin büyük çoğunluğunun kayıtlı bir geliri bulunmamaktadır. Düzenli geliri olmayan kişilerin ödemelerini düzenli yapabileceğinden emin olmak isteyen bankalar öncelikle bu kişilerin kredi notuna bakar.

Kredi notu kişinin bugüne kadar yapması gereken ödemeleri zamanında yapıp yapmadığını gösteren bir puandır ve kişinin borcuna karşı verdiği güvenin bir ölçütü olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrencinin önceden kredi kartı kullanımı olmuşsa ve bu kartın ödemelerini düzenli yapmışsa kredi notu yüksek olacağı için yeni kredi kartı başvurusu da olumlu sonuçlanacaktır.

Bunun dışında bankalar herkes için bir müşteri limiti belirler. Geliri olamayan kişiler için belirlenen müşteri limiti 1300 TL ile 2000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu müşteri limiti kişinin sahip olduğu farklı bankalara ait kredi kartlarının limitini de içermektedir. Yani farklı bankalardan bu limiti dolduracak şekilde kredi kartı olan bir öğrenci müşteri limitini doldurduğu için başka kredi kartı çıkarırken olumsuz cevap alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Krediye Kefil Olurken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor başlıklı makalemizde kefil olmak, kefillerin dikkat etmesi gerekenler ve krediye kefil olmak hakkında bilgiler verilmektedir.