Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Öğrencilerin her zaman paraya ihtiyacı vardır. Ya kendilerini geçindirmek için ya da hayallerini gerçekleştirmek için nakit paraya ihtiyaç duyarlar. Fakat öğrencilerin herhangi bir geliri olmadığı için bankalar bu konuda biraz çekingendirler ve öğrencilerin kredi alması hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Öğrenci Kredileri

İlk olarak şunu belirtmeliyiz, öğrenciler kredi alabilir. Fakat bunun için birçok şartın karşılanması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • Çalışan öğrenciler, öğrenci grubuna girmemektedir, bu sebeple kredi almanız çok daha kolaydır.

Bankalar “Eğitim Kredisi” adı altında öğrencilere kredi veriyor. Fakat bu krediler, öğrencilerin okuması için verilen bir kredi olduğunu unutmayın. Özel bir üniversitede okuyor veya özel bir yurtta kalıyorsanız, destek sağlamak için alabileceğiniz Eğitim kredilerini, nereye ödeneceğinin belgesini gösterdiğiniz zaman alabiliyorsunuz. Burada da ebeveyninizin gelir sahibi ve kefil olması gerekir, ya da sizin çalışıyor olmanız gerekir.

Bu krediyi Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank, VakıfBank vermektedir.

Bunun dışında, teknoloji marketleri anlaşmalı olduğu bankalarla kredi verebilmektedir. Bu kredileri öğrenciler de alabilmektedir. Bunun şartı da, o marketlerden teknolojik ürün alışverişi yapmanızdır. Üründen ürüne 3/6/9 taksit yapılabilir. Bunu da size kredi vererek yaparlar. Siz kredinin taksitini ödersiniz.

Bu krediyi, MediaMarkt, Teknosa ve Vatan Bilgisayar vermektedir.

Kredi notunuz yüksekse ve kendinize kefil bulabiliyorsanız ihtiyaç kredisi gibi kredileri de alabilirsiniz. Çalışan bir öğrenciyseniz, belgenizi sunarak yine ihtiyaç kredisi gibi kredileri alabilirsiniz.

Bunun dışında İş Bankası, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası gibi bankalardan öğrenciler için üretilmiş kredi kartları alabilirsiniz. Bunların limitleri de 500-1000TL arası değişmektedir. Kredi çekmek yerine kredi kartı başvurusunda bulunarak daha kolay bir şekilde az da olsa kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi öğrencilerin kredi alması oldukça zordur fakat imkânsız değildir. Geliriniz olmadan fazla borca girmekte önerilmemektedir. Umarız istediklerinize ulaşırsınız.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde kredi kartı, öğrenci ve öğrenci kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.