Öğrenciler İçin Para Biriktirmenin Yolları

Öğrenciler İçin Para Biriktirmenin Yolları

Öğrenciler genellikle ailelerinden okul harçlıkları almaktalar ve bu okul harçlıkları da öğrencilerin sadece okul ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fakat çoğu zaman okul dışında ciddi anlamda paraya ihtiyaçları olmaktadır. Günlük aldıkları 5 lira ile okulda bir döner ekmek ile ayran alabilmekteler ve geriye 1 – 2 TL kalmaktadır. Bu yazımızda öğrencilere ciddi anlamda para biriktirmeleri için püf noktalar sunacağız.

Giderleri En Aza İndirin

Öğrenciler olarak elbet çeşitli giderleriniz bulunmaktadır. İlk olarak giderlerinizin hesaplamasını çıkartmalısınız. Örneğin günlük harçlık olarak  Tl alıyorsanız  okulda bu 5 TL’den ne kadar tasarruf edebilirsiniz? Sizi günlük olarak doyurabilecek en önemli yiyeceklerin listesini çıkartın. Sizi neler doyurur ve akşama kadar idare edebilir? Eğer okulda simit, hamburger döner gibi yiyecekler var ise ve sizde genellikle hamburger ve döneri tercih ediyorsanız, simit ile ayranı tercih edin. Sonuç olarak simit de doyurucudur sadece lezzet farkı vardır Ayran zaten mideyi tok tutmaktadır. Simit ayran olarak 1 – 2 TL tasarruf yapabilirsiniz. Eğer bindiğiniz otobüs ücretini de tasarruf edebilirsiniz ay sonu olarak ciddi anlamda kazançlar sağlayabilirsiniz. Otobüse binmek yerine yürüyüş yapmayı tercih edin. Eğer okula kadar yürüyebilirseniz ve okul da çok uzakta değilse otobüsü kullanmayın.

Okul ne kadar uzaklıkta olursa olsun sizi yoracaktır ancak zaten okulda yoruluyorsunuz. Bu yorgunluğunuza biraz daha yorgunluk katsanız çok da sıkıntı olmaz.

Okuldan 2 – 3 TL ve otobüs ücreti de 4 – 5 TL kadar çıkar. Bunları toplarsak 10 TL’ye kadar para yapacaktır.   Ayda ise 300 TL para yapar. Ayda 300 TL oldukça iyi bir miktar. 1 senede yaklaşık olarak 3 – 4 bin TL kadar para yapabilirsiniz.

Etkinliklerinizi Organize Edin

Yine dışarıda arkadaşlarınız ile takılacağınız zamanlarda da ailenizden harçlık alıyorsunuzdur. Arkadaşlarınız ile sinemaya, gezmeye gideceğiniz zaman yine ailenizden harçlık alın ancak bu parayı kullanmayın. Arkadaşlarınız ı da çok para harcanmayacak aktivitelere yönlendirin. Örneğin futbol oynamak spor yapmak gibi. Bu şekilde de aylık kazancınızı 500 TL’ye kadar çıkartabilir ve iyi miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankasının Verdiği Kadın Girişimci Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde kadın girişimci, kadın girişimci desteği ve kadın girişimci kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.