Nefes Kredisi Nedir ?

nefes kredisi

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Ülkemizde önemli bir toplumsal problem haline gelen işsizlik için gerek devlet tarafından gerekse özel sektör tarafından birçok uygulama devreye sokulmaktadır. Zaman zamansa hem özel sektör hem de devlet tarafından ortak yürütülen çalışmaların devreye sokulduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda devreye sokulan “Nefes Projesi” ülkemizde önemli rol alan KOBİ’ leri destekleyerek işsizliği azaltmak amacıyla devreye sokulmuştur. Proje kapsamında KOBİ’lere çeşitli miktarlarda kredi imkanı sağlanmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu’nun ortak çalışması sonucu hayata geçirilen Nefes Kredisi kapsamında KOBİ’lere yıllık %9,90 faiz oranıyla kredi verilmektedir. Normal kredi faiz oranların %15 ile %20 arasında değiştiğini düşünürsek Nefes Kredisi’nin KOBİ’ ler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğu görülmektedir.

Nefes Kredisi’nin Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Nefes kredisinden faydalanabilmek için küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibi olunması gerekir.
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye odalardan herhangi birine üye olunması gerekmektedir.
  • Projeye başvurmadan önce 1 yıl süreyle faaliyet gösteriyor olunması şartı aranmaktadır.
  • Eczaneler, factoring şirketleri, kooperatifler, döviz büroları, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu hizmetten faydalanamazlar.

Nefes Kredisine Nasıl Başvurulur?

Yukarıdaki şartları taşıyan KOBİ’ler diledikleri zaman Denizbank veya Ziraat Bankası’na başvurarak Nefes Kredisi alabilirler. Başvuru sırasında, standart kredi başvurularında istenilen standart belgelerin yanı sıra işletmenin bağlı olduğu oda veya borsadan alınmış üye olunduğuna dair  bir belge de istenmektedir.

Nefes Kredisinin Özellikleri

  • 12 ay vadeyle verilen Nefes Kredisi’nin taksitleri yıl boyunca her ay ödenmektedir.
  • Başvurandan 250 lira KGF ücreti ve 250 lira tahsis ücretiyle birlikte toplam 500 lira masraf alınmaktadır.
  • Tek sefer kullanılabilen Nefes Kredisi 150.000 liraya kadar verilmektedir.
  • İlk başvurusu reddedilen KOBİ’ler gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra tekrar başvurabilirler.
  1. etabı devreye sokulacak Nefes Kredisi’nde faiz oranlarının yine piyasa oranlarının altında tutulması hedefleniyor. Öte yandan bu krediyi veren bankaların sayısının da arttırılması hedeflenirken planlanan faiz oranının yüzde 7 olduğu belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Mikro Kredi nedir ? Mikro Kredi nasıl alınır ? başlıklı makalemizde mikro kredi, mikro kredi nasıl alınır ve mikro kredi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.