Mortgage’a Dayalı Finansal Ürünler Nedir?

Mortgage’a Dayalı Finansal Ürünler Nedir?

Son zamanlarda mortgage’a dayalı olarak finansal olan ürünlerin tanımları ve işleyişleri kendini göstermeye başlayan özelliklerden bir tanesi olmaktadır. Mortgage’a dayalı olan bütün finansal ürünler, bir havuzda toplanan Mortgage kredilerine dayanılarak oluşturulan tahviller olmaktadır. Bu noktada basit bir anlatımlarda konut sahiplerinin almış oldukları Mortgage kredisi için yaptıkları ödemeler, tahvilin anapara ve faizlerini içerecek olan şekillerde aylık ödemeler hallerinde tahvil sahiplerine aktarılmaktadır. Bu özelliklerin kapsamında geleneksel tahvilleri birbirlerinden ayıran temel bir fark olmaktadır. Günümüzde de geleneksel tahvillerde genellikle de her altı ayda bir faiz ödenmektedir ve anapara da vade sonlarında ödemeler yapılmaktadır. MBS’lerinde oluşturulmasında çeşitli şekillerde söz konusu olmaktadır. Bunlar ise farkı şekillerde kendini göstermektedir. Finans alanlarında ise Mortgage kredisi veren bütün kuruluşlar, örnek verilmesi gerekirse banka veya Mortgage acentesi bir ev satın almak isteyen kişiye konut kredileri vermektedir.

Bu noktada ise Mortgage kuruluşları, bu satış işlemlerinden haberi olmayan Mortgage borçlusuna karşı hizmetlerini dürdürmektedir. Ayrıca borçlarını satın acente veya özel kuruluşların satım aldığı borçları bir havuzda toplamaktadır. Ancak söz konusu olan finans acente veya özel kuruluş Mortgage havuzunda oluşan nakit akışlarını finansal ürün hallerinde yatırımcılara satmaktadır. Başlangıçlarda ki satışlardan sonra da MBS’ler açık olarak bütün piyasalarda gerekli işlemleri görmektedir. Bu sistemlerin ödemelerinde ise Mortgage veren kuruluş tarafından zincire aktarılarak ana para ve aynı zamanda faiz ödemeleri şeklinde tahvil sahiplerini ödemektedir. Mortgage kredilerinin bir havuzda toplanarak tahvile dönüştürülmesi ve yatırımcılara aktarılması işlemleri Mortgage kredisi vermiş olan banka veya Mortgage acentalarına kredilerini satma olasılıkları en etkili şekillerde karşılarına çıkmaktadır. Bu satışlarda ise ilgili olan bütün kuruluşlar vermiş oldukları kredi bilançosu dışına çıkarmakta ve kredilerden kaynaklanan olası riskleri de yatırımcılara aktarmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansman Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? başlıklı makalemizde bireysel finansman, finansman ve yatırım yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.