Mikro Kredi nedir ? Mikro Kredi nasıl alınır ?

mikro kredi

MİKRO KREDİ NEDİR?

Ülkemizde istihdamı arttırmak amacıyla özellikle İş-Kur aracılığıyla pek çok politika planı yapılmıştır. Bu planlar kapsamında yapılan yardım ve verilen eğitimler genellikle erkeklerin başvurduğu ve kadınların başvurularının yetersiz kaldığı görülmüştür. Hal böyle olunca kadınların iş hayatına katılma da çekingen davrandığı ve bunun sonucunda işveren kadın sayısının yetersiz kaldığı görülmüştür. Bunun için sadece kadınlara yönelik olarak uygulanan mikro kredi uygulaması devreye sokulmuştur. Mikro kredi dar anlamıyla geliri yetersiz olan ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlara sermaye sağlama amacıyla devlet destekli uygulanan bir politikadır.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

  • Öncelikle mikro krediye başvuru yapabilmek için 5 kadın girişimcinin bir araya gelmesi şarttır.
  • Ülkemizde mikro kredi uygulaması Türkiye Grameen Mikro Finans Programı tarafından düzenlenmektedir. Bu sebeple mikro kredi almak isteyen kadın girişimciler öncelikle iş TGMP çalışanlarına sunmalıdır. Bu aşamada TGMP personelleri işin yapılabilirliğine, geleceğine ve kadın girişimcinin konuya ne kadar hakim olduğuna bakmaktadır. Bunun yanı sıra bu süreç boyunca TGMP yetkilileri kadın girişimcilerin evlerine gidip gelerek çeşitli analizler yapmaktadır.
  • TGMP’ye başvuran kadın işveren adayı belirlediği plan çerçevesinde ihtiyacı olan kredi miktarını kurum çalışanına belirtmelidir.
  • Daha sonra 5 kişilik kadın grubuna 3 gün süren bir eğitim verilir.
  • Eğitimin sonunda da kadın girişimcilere törenle istedikleri kredi miktarı verilmektedir. Kredi miktarı yapılacak işe göre ve kadın girişimcilerin sunumuna göre 1000 ile 15000 TL arasında değişebilmektedir.

Mikro kredi alan bayanların aldıkları paraları genelde evde iş yapmak amacıyla veya kadınların ilgi alanı olan terzilik ve yemek sektörü gibi alanlara kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra bu parayı bir yolla alıp ev ihtiyaçlarını karşılayan bayanlar da maalesef bulunmaktadır.  Bu sebeple ülkemizde mikro kredi uygulamasının başarı oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple mikro krediye başvuran kadın girişimcilerin başvurduğu TGMP’ye karşı samimi olması ve TGMP yetkililerinde bu krediyi verirken girişimci kadınları yeterince analiz etmesi gerekmektedir.