Mikro Kredi Nedir? Kimler Alabilir?

Mikro Kredi Nedir?

Kaymakamlıklar tarafından ülkemizde bir dönem ev hanımlarına birtakım platformlarda belirlenen paketleri halinde kredi ve destekleme sağlanmıştır. Kaymakamlıklar ve valiliklerin 2017 senesinde ev hanımları için sunmakta olduğu kredi paketi şu an bulunmamaktadır. Dernekler ve Vakıflar içinde başvuruda bulunan kadınlara kaymakamlıklardan onay talibi olmasından dolayı bu destek Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi olarak süre gelmiştir. Ülkemizde herhangi bir banka ve kuruluşlar harcını herhangi bir banka mikrokredi ürünlerin uygulaması adına alma şartları yerine getiren şahıslara kredi sunmamaktadır. Mikro Kredi iletişim ise Türkiye grameen Mikrofinans programı adı altında Ankara’da yer almaktadır. Bunun yanı sıra KDV israfı önleme vakıfları da Mikro kredi sunmaktadır. Fakat bankaların kadınlara Kredi imkanı sağlayan özel bankalar ve kamu bankalarından kadınlara iş kurma kredisi almak mümkündür. Daha önce mikro Kredi telefon kampanyası adı altında düzenlenen kampanya sona ermiş olup şu an geçerliliğini korumamaktadır.

  • Akbank Direkt ile maaş bordrosuz 20 bin lira
  • Aktif Bank aracılığı ile sicili bozuk olan ev hanımlarına 25 bin lira
  • Garanti Bankası kredi cebimde ile mobil uygulama sayesinde bayanlara kredi desteği sağlanmaktadır.

Akbank Mikro Kredi Nasıl Alınır?

  • Birbirini tanıyan ve aynı semtte oturan 5 bayanın bir araya gelerek başvurması.
  • Aynı proje ile daha önce başvurarak mikro Kredi den yararlanma hoş olmak ve başvuru için mikro Kredi ürünleri arasında en uygun olanı tercih etmek gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Ev hanımları Akbank şubelerini ziyaret ederek bütün otomobil, konut, mortgage, mikro İşyeri açma kredisi çekebilirler. Fakat 5 kişilik hiç fikrine binaen verilen mikro kredi uygulaması Akbank’ta bulunmamaktadır. Bankanın axess kredi kartını alarak kart ile belirlenen kullanarak iş fikri için gereken krediyi temin etmek mümkündür. KOSGEB girişimci olmak isteyen kadınlar erkeklerden daha yüksek meblağlarda kredi verilmektedir. KOSGEB’in girişimci destek tutarlarının 100 bin TL kredi 50 bin TL hibe üzere toplandı 150.000 TL alternatifi yer almaktadır. Fakat KOSGEB tarafından sunulan desteklerin tutarları 2020  senesi için içerisinde farklılık göstermiştir. Geleneksel girişimcilere 60 bin TL İleri düzey girişimcilere 360 bin TL hibe verilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir? başlıklı makalemizde kredi kullanma yaşı ve kredi yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.