KYK Burs ve Kredi Genel Bilgiler

KYK Burs ve Kredi Genel Bilgiler

Burs ve kredi başvuruları her sene kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-devlet üzerinden alınmaktadır. E-devlet şifresi olmayan kişilerin kimliği ile beraber PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifreleri almaları ya da diğer e-devlet giriş yöntemlerinden biri ile sahip olmaları gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlayanların ekonomik olmak üzere sosyal ve eğitim durumuna dair bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile teyit edilmektedir. Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde maddi durumlarda  göz önünde bulundurularak belirlenen sayıda öğrenciye burslar sunulmaktadır.  Bu durum mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere öğrenim kredisi sunulmaktadır. Burs ve kredi başvuruları sanal ortamda aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil beraber alınmaktadır. Yurtdışında öğrenim görmekte olan kişiler burs ve kredi başvurusunda rahatlıkla bulunabilmektedir. Değerlendirmeler sonucunda ise burs ya da Kredi tahsisi yapan kişilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak sunulmaktadır.

Burs ve Kredi

Burs ya da Kredi almaya hak kazanan kişilerin belirtilen tarihler arasında e-devlet üzerinden burs ya da Kredi onaylama işlemi ekranında yer alan taahhütname onayını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kurumlar ile burs alan kişiler yanı sıra kredi alan öğrencilere  burs sunulmamaktadır. Kişiler kredi alıyor iken sonraki aşamalarda farklılık yaşayanlar Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. İlk olarak Burs sunulacak olan kişiler arasına giren öğrencilerin kredi durumlarını belgelendirmek adına öğrencinin durumunda oluşan genel farklılığı izlenmektedir. Ödeme döneminden itibaren bu durum burs halini almaktadır. O nedenle öğrencilerin dilekçe ile kuruma giderek Genel Müdürlük adresine e-posta ile ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak burs verilecek olan kişiler ise Şehit Çocukları, gazi çocukları, sağlık kurulu raporu ile %40 üzerine engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, annesi ve babası vefat etmiş olanlar lise eşitinde öğrenimlerini tamamlayanlara sunulmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında barınanarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar, kurum kuruluş kanunu gereğince Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre amatör milli sporcu olan öğrenciler, ÖSYM sınavında tam puan da ilk 100’e giren öğrenciler öncelikli olarak burs hakkını kazanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler başlıklı makalemizde gerekli evraklar, kredi başvurusu ve kredi evrakları hakkında bilgiler verilmektedir.