Kriz İle Başa Nasıl Çıkılır?

Kriz İle Başa Nasıl Çıkılır?

Kriz bir şirketin veya bir kuruluşun üst düzeyde bulunan bazı hedeflerinin, işleme biçimlerinin tehdit altına girmesi veya yine tehlikeye zorla sokulması ve bu şirketin önleme sistemlerinin de etkisiz kalması haline denilmektedir. Kriz beklenmedik bir anda meydana gelebilen ve yine önlem konusunda da geç kalınabilen bazı durumların meydana çıkması olayıdır.

Kriz Özellikleri

Krizler paniğe yol açabilmektedir. Paniğe ve korkuya yol açmaları en belirgin özellikleridir. Yine şirketin karar verme mekanizmasında ciddi bir gerilim oluşturmalarıdır. Krizler ani değişikliklere yol açmakla birlikte şirketi beklenmedik bazı durumların içine sürüklemektedir. Yine acil müdahale gerektirirler.

Yine krize neden olan faktörleri sıralayacak olursak en başta toplumsal faktörler gelmektedir. Yine yasal, politik, ekonomik, teknolojik ve doğal faktörler olarak devam etmektedir.

Kriz İle Başa Nasıl Çıkılır?

Kriz ile baş etmenin en iyi yollarından biri inanmaktır. Yine insanlar inanç ile alakalı çeşitli faktörlere sıkça başvurmaktadır. İnsanların çevrelerinde bulunan çeşitli olaylar çeşitli durumlarda anlamsız olabilmektedir ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Yine bu gibi durumlarda da insan bazı olumsuz düşüncelere kapılır ve stres altına girmektedir. Bunları da tam anlamıyla hafifletebilmek açısından insanlar inançları doğrultusunda ciddi adımlar atarlar.

Duygular İle Başa Çıkılması

Kriz durumlarında yine insanlar duygularını ifade etmeyi tercih ederler. Aşırı bağırmak, ağlamak ve kavga etmek ayrıca konuşarak ifade etme yolları da tercih edilebilmektedir. Yine duygular ile ifade yöntemlerini de kriz durumlarında en sık bayanlar tercih etmektedir. Bunun sebebi bayanlar erkeklere göre tabii ki çok daha duygusal olabilmektedir. Kriz ile başa çıkmanın edolayısıyla en iyi yolu inançtır.

Sosyalleşmek

İnsanlar yapıları itibari ile karşılarındaki kişi ile paylaşmayı ve iletişim kurmayı istemektedir. Yine kriz zamanlarında da bu gibi ihtiyaçlar karşılanmaz ise bir traf ciddi anlamda eksik kalır. İnsanların yine kriz zamanlarında başa çıkamadıkları durumlar karşısında da çevresindekiler ile ciddi paylaşımlar yapmaları, herhangi çeşitli vakıflarda gönüllü olarak çalışmaları ve bazı aktiviteler ile oyalanmaları oldukça önemlidir. Bu üzerlerindeki stresi ve sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Bu gibi paylaşımlar insanların zihninin de ciddi anlamda boşalmasını sağlar.

Hayal Gücünün Kullanımı

Yine beynin sağ tarafı hayal kurar ve yaratıcı faaliyetleri ortaya çıkararak sezgisel olaylar beraberinde bu olaylar ile baş etme gibi durumlarda aktif çalışır. Her iki tarafı da dengeli bir şekilde kullanmakta mutluluk oluşturur. Kriz zamanlarında da analitik düşünmek hem hayal kurma sağlanırsa insanlar olaylardan huzurlu şekilde başa çıkacaktır. Bu olaylar karşısında resim çizilmesi, müzik dinlenmesi ve kitap okunması rahatlamayı sağlar.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır? Ve Nasıl Kazanılır? başlıklı makalemizde e-ticaret sitesi, e-ticaret sitesinden para kazanma ve e-ticaretten para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.