Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimi, bir değiş tokuş aracı olarak tasarlanmış sanal bir paradır. Finansal işlemleri güvenli hale getirmek için kriptografi kullanır. Aslında kripto para birimleri belirli koşullar yerine getirilmediği sürece değiştirilemeyen bir veri tabanındaki girdidir. Kripto para ile ilgili en fazla tanım ekşi sözlükte bulunmaktadır. Kripto para ekşi sözlükte “dijital para” olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda gündemde olan kripto para haberleri dijital paranın günümüzdeki önemini ortaya koymaktadır. Kripto para haberleri de İnternet medyasında en fazla rağbet gören haberlerdir.

1990’lı yıllarda dijital bir para birimi yaratmaya yönelik birçok girişimde bulunuldu. Ancak dolandırıcılık ve finansal problemler gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu sistemler o yıllarda başarılı olamadı. Bütün bu sistemler güvenilir üçüncü şahıs girişimleri olarak değerlendirildi. Bu kavram, bu sistemlerin arkasındaki şirketlerin tüm finansal işlemlere aracılık ettiğini ve tüm işlemleri onayladığını gösteriyordu. Ancak şirketlerin başarısız olmalarından dolayı tamamen dijital bir para sisteminin yaratılması gecikti.

Bitcoin

2009 yılının başında Satoshi Nakamoto takma adıyla bir veya birden fazla programcı Bitcoin’i dünyaya duyurdu. Satoshi, Bitcoin’i eşten eşe elektronik nakit sistemi olarak tanıttı. Merkezi olmayan Bitcoin,  hiçbir sunucu tarafından kontrol edilmeyen bir sistem olarak ortaya çıktı. Sistem eşten eşe dosya paylaşımı yapan ağlar gibi çalışmaktadır.

Kripto Para Borsaları

Günümüzde en fazla işlem gören üç kripto para borsası vardır. Bunlar Coinbase, Gemini ve Kraken’dir. Coinbase 20 milyar dolarlık ticaret hacmiyle en büyük kripto para borsasıdır. 10 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı vardır. Gemini, sadece Amerika’nın belirli eyaletlerinde kripto para işlemi yapılan bir borsadır. Gemini’de sadece bitcoin ve ethereum ticareti yapılmaktadır. Kraken ise 17 farklı kripto para birimleri arasında işlem yapılabilen bir borsadır. Ancak bu borsanın üç seviyeli bir onay süreci vardır.

Bir önceki yazımız olan Koin Marketi Nedir? başlıklı makalemizde koin market, koin marketi ve koin marketi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.