Kripto Para Milyarderleri Ülke Kuruyor

Kripto Para Milyarderleri Ülke Kuruyor

Çoğu yazımızda kripto paraların öngörülemez yükselişine ve dengesiz bir dalgalanmaya sahip olduğunu söylesek de kripto paranın geleceğini önceden gören yatırımcılar başta bitcoin olmak üzere birçok sanal paraya yatırım yapıp birer milyarder haline geldiler. Önemli bir gücü elinde bulunduran kripto para zenginleri bitcoin ve diğer kripto paralara gelen yasakların karşısında durmaya ve kendilerini korumaya almaya gayret göstermekteler.

Bitcoin’e ve Diğer Kripto Paralara Karşı Alınan Önlemler

  • Alınan önlemlerden belki de en önemlisi bitcoinin ticaretinin önemli bir kısmının gerçekleştiği ABD’ den geldi. ABD hükümeti yaptığı açıklamayla birlikte kredi kartıyla bitcoin alım satımını yasakladı.
  • Güney Kore’nin ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bitcoinin ticaretinin sınırlandırılması için Güney Kore hükümeti ticari sistemini değiştirmek için çeşitli yasaları yürürlüğe koydu.
  • Kripto paralar konusunda en keskin karar Çin hükümetinden geldi. Bitcoin ve diğer alt coinleri çok büyük bir tehdit olarak gören Çin hükümeti başta bitcoin olmak üzere bütün kripto paraların kullanımını yasakladı.

Öte yandan kripto paralar hakkında ülkelerin siyasi yöneticileri sanal para karşıtı pek çok açıklamada bulunmaktalar. FED başkanı Lagarde özellikle bitcoinin kara para aklama konusunda önemli bir araç olduğunu söylerken, sadece ülkeler bazında değil başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlarında kripto paralar hakkında önemli kararlar alması gerektiğine değindi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kripto paralar hakkındaki sorular üzerine bitcoinin hiçbir resmi kuruluşa bağlı olmadığına vurgu yapıp başta bitcoin olmak üzere bütün kripto paraların güvensiz bir araç olduğuna vurgu yaptı.

Bitcoin Milyarderleri Ülke Kuruyor

Kripto paralar hakkında yapılan yasaklamalar, sınırlandırmalar ve ülkelerin bir nevi kripto paralara karşı savaş açmış olması bitcoin milyarderlerini savunmaya geçirdi. Kendini garantiye almaya ve hatta deyim yerindeyse bir ülke kurmaya çalışan kripto para milyarderleri ABD’ye bağlı bir devlet olan Porto Riko’dan ev satın almaya başladılar.  Projeye göre ülkenin Old San Juan bölgesinde Puertopia adında bir ülke kurup bir nevi dev bir mining tesisi kurmayı amaçlıyorlar.

Kripto para milyarderlerinin bu hamlesi egemenliklerini daha de genişleterek gelen yasaklamalara karşı kendini korumak amacıyla yaptığı bir hamle olduğu çok açık bir şekilde ortada. Ancak diğer ülkelerin bu hamleye ne kadar sessiz kalacağı ve herhangi bir müdahalede bulunup bulunmayacağı dünya ekonomisi açısından kilit rol oynayacak.

Bir önceki yazımız olan Türk Bitcoin Borsaları başlıklı makalemizde btcturk, koineks ve koinim hakkında bilgiler verilmektedir.