Krediye Kefil Olurken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

kefillik, başkası adına kredi çekme

Krediye Kefil Olurken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Günümüzde birçok insan farklı ihtiyaçlardan veya isteklerden dolayı kredi çekmek istiyor. Ancak çoğu banka yüksek miktarlarda satın alma gücü vereceği zaman belirli şartlar sunmaktadır. Bu şartlardan birisi de kefil bulma zorunluluğudur. Peki, kefil nedir? Kefil olmanın şartları nedir? Bir krediye kefil olurken nelere dikkat etmek gerekiyor? Kefil olduğumuz kişi borcunu ödemezse ne olur?

Kefil Nedir? Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Kefil, iki taraflı bir alım veya satım ilişkisi içinde, taraflardan birisi için ödemeyi yapmaması halinde, onun yerine ödemeyi gerçekleştirmeyi kabul eden kişidir. Kefil olma şartları ise, düzenli gelirinin olması ve kefil olunacak kişi ile aynı il sınırları içerisinde oturmasıdır. Aynı il sınırı içinde oturma şartında çoğu banka esneklik göstermektedir. Ayrıca kefil olacak kişi, kefalet sözleşmelerini imzalamalıdır. Böylece kefillik gerçekleşmiş olur.

Kefil olmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Kefil olma konusunu henüz en başındayken uzun uzun düşünün ve bunun doğru olup olmadığına karar verin. Gerektiğinde hayır demeyi veya vazgeçmeyi de göze alın. Bir krediye kefil olurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kefil olduğunuz kişinin o borcu ödeyebilecek yeterlilikte olup olmadığıdır. Krediyi sanki kendi adınıza çekiyormuşsunuz gibi değerlendirin. Çünkü kefil olduğunuz kişi bunu ödeyemezse bu kredi sizin üzerinize kalacaktır.

Kime kefil olduğunuzu iyi düşünün ve değerlendirmeler yapın. Kefil olacağınız kişi umursamaz,  ödeme alışkanlığı olmayan ve sık sık kredi çekerek borç yapan birisi ise, ne kadar samimi olursanız olun kefil olmamanızı tavsiye ederiz. Diyelim bunların hiçbiri olmadı ve gayet güvendiğiniz bir kişi. Kefil olmayı kabul ettiniz, krediyi çektiniz. Bundan sonra da kefil olduğunuz kişinin ödemeleri düzenli yapıp yapmadığını takip etmelisiniz.

Borç Ödenmezse Ne Olur?

Borcun ödenmemesi durumunda, bahsi geçen alacaklı, borçludan borcunu tahsil etmeye çalışır. Gerekirse icraya başvurup haciz işlemlerini başlatır ve borcunu bu yolla tahsil etmeyi dener. Ancak borçlu olan kişi aczini açıklarsa, bu borcu kefil ödemek zorundadır. Siz de bu ödemeyi gerçekleştiremezseniz sizin hakkınızda da dosya açılır ve haciz işlemleri başlar. Bu nedenle kefil olacağınız kişiyi seçerken günlerce düşünmenizde ve o kişi ile uzun sohbetler etmenizde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Kullanmamak İçin 7 Neden! başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı kullanmamak ve yüksek faiz hakkında bilgiler verilmektedir.