Kredi ve Kredi Kartı Kullanmamak İçin 7 Neden!

Limitsiz Kredi Kartı

Kredi ve Kredi Kartı Kullanmamak İçin 7 Neden!

Kredi ve kredi kartlarının yanlış kullanımı günümüzün en büyük problemlerinden birisidir. İhtiyacından fazla harcama yapmak, bütçe hesabı yapmamak veya sağlıksız harcamalar yapmak birçok kişinin kredi ve kredi kartlarına başvurmasına yol açmaktadır. İşte kredi ve kredi kartlarını kullanmamak için 7 neden!

1.İhtiyacınızdan Fazlasını Harcamanıza Neden Olabilir

İyi bir ev veya iş ekonomisi, elinizdeki gelir ve giderlerin hesaplanmasıyla, paranın doğru yerlere harcanmasıyla yönetilebilir. Eğer elinizdeki bütçeyi ihtiyaçlarınıza yönelik kullanabilirseniz, hem temel gereksinimlerinizi karşılayabilir hem de kalan parayla birikim yapabilirsiniz. Ancak önünüze çıkan kredi ve kredi kartı seçenekleri, sizi bu plandan ederek farklı ihtiyaçlarınızın doğmasına neden olabilir. Belki de hiç ihtiyacınız olmayan bir ürün veya hizmeti, kredi kartlarının verdiği rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ancak bu ilerleyen zamanlarda başınıza dert açabilir.

2.Yüksek Faiz ve Masraf Ödersiniz

Kredi ve kredi kartı kullanmak demek, faiz ve masraf ödemeleri demektir. Kredi çektiğiniz zaman, böleceğiniz vade sayısı ve faiz oranı üzerinden karşınıza yüksek bir miktar çıkabilir. Kredi kartı kullanımlarında ise yıllık kart masrafları yansıyabilir. Ayrıca kredi kartı ödemelerinin gecikmesi ile uygulanacak faizler, bütçenizi her geçen gün biraz daha eritir.

3.Geri Ödeyemezseniz Hakkınızda İşlem Başlatılabilir

Kredi çekerken veya bir kredi kartı edinirken sayfalarca uzunlukta sözleşmeler imzalarsınız. Bunun amacı bankaların devrettiği satın alma gücünü koruma isteğidir. Her zaman işler sizin hesapladığınız gibi gitmeyebilir ve belli dönemlerde farklı masraflar ile karşılaşabilirsiniz. Bütçenizden eksilen miktar yüzünden kredi ve kredi kartı ödemelerinizi geciktirebilir veya gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bunun sürmesi durumunda bankalar hakkınızda işlem başlatabilir. Bunun sonucunda mahkeme salonlarında uzun bekleyişler ve icra memurlarıyla yaşadığınız tartışmalar yaşayabilirsiniz.

4.Tutarsız Davranmanıza Yol Açabilir

Kredilerin ve kredi kartlarının bir diğer olumsuz yanı ise üzerinizde yaratacağı rahatlıktır. Nasıl olsa kredi kartım var diyerek yaptığınız anlamsız harcamalar, ay sonunda bütçenizde açıklar yaratabilir. Bu rahatlık sizin tutarsız davranmanıza yol açabilir. Bunun sonucunda yukarıda bahsettiğimiz gibi bankalar ile büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

5.Ödemelerdeki Gecikmeler Planlarınızı Bozabilir

Kredi çekerken ihtiyacınız olan miktara, vade sayısına ve bankaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ihtiyacınızdan fazla kredi çekerseniz ya da doğru hesaplama yapmadan vade sayınızı bütçenize uygun belirlemezseniz ödemelerde gecikmeler gerçekleşir. Ödemelerde gerçekleşen gecikmeler, hayatınızın geri kalanını önemli ölçüde etkiler. Bireysel ihtiyaçlarınızdan kısmak zorunda kalabilirsiniz.

6.Kredi Notunuzun Düşmesi, Gelecekte Sorunlara Yol Açabilir

Kredi geri ödemenizde veya kredi kartı ekstre ödemelerinizde yaşanan her gecikme ve sıkıntı, sizin kredi notunuza yansımaktadır. Bunun sonucunda ise bankaların size olan tavırları değişmektedir. Bir bankada işlem yaparken bankaların dikkat ettiği en önemli husus kredi notunuzdur. Kredi notunuzun düşük olması gelecekte doğacak ihtiyaçlarınız karşısında bankaların size yardımcı olmak istememesi anlamına gelir.

7.Üzerinizde Baskı ve Stres Yaratır

Kredi ve kredi kartı kullanmamak için sunduğumuz en önemli neden ise baskı ve strestir. İyi planlanmamış bir bütçe yüzünden daha çok çalışmak zorunda kalabilir, temel ihtiyaçlarınızı karşılayamaz hale gelebilirsiniz. Bu da üzerinde sürekli bir baskı ve strese neden olabilir, sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle kredi çekerken ve kredi kartı kullanırken tüm bunları dikkate alarak hareket etmenizi dileriz.

Bir önceki yazımız olan Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? başlıklı makalemizde sigortasız kredi, sigortasız kredi çekme 2020 ve sigortasız kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.