Kredi Sicili Nedir ? Kredi Sicili Temizlenir mi ?

kredi silici

Çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için zaman zaman kendi bütçemiz yetmeyebilir ve bunun sonucunda bazen borçlanmaya gidebiliriz. Bu borçlanmayı ise genellikle bankalara yapmaktayız. Bankalarda yapmak istediğimiz herhangi bir işlemde, bankalar ilk olarak banka kredi sicilimize bakarlar ve sicile göre bankaya borçlanmanıza izin verirler. Peki nedir kredi sicili? Kredi sicili bankalar da yaptığınız her işlemin kayıt altına alındığı bir çeşit sicil kaydı sistemidir. Sicilinizde kredi kartı borçlarınızı veya kredi borcunuzu ne zaman ödediğiniz kayıt altında tutulmaktadır.

Kredi Siciliniz Nasıl Bozulur?

Eğer kredi kartınızın borcunu veya çektiğiniz kredinin gününü zamanında veya hiç ödemediyseniz bu kredi kartınıza olumsuz bir şekilde işlenir ve kredi siciliniz bozulmuş olur. Bunun sonucunda kredi sicilinizde borç ödeme konusunda olumsuz bir kayıt oluşacaktır. Sadece borç ödememe değil başka durumlarda da kredi sicilinizde olumsuzluklar gözlemlenebilir. Örneğin; kredi kartı borcunuzun sürekli olarak asgari tutarını ödemek kredi sicilinizdeki kredi notunuzu düşürecektir. Bunların dışında;

  • Protesto olan her senet.
  • Karşılıksız çıkan her çek.
  • Ödenmeyen her taksitte kredi sicilinize işlenmektedir.

Kredi Sicili Bozulursa Ne Olur?

Kredi sicilinizin bozulması sonucu bankaların size bakış açısı değişmektedir. Doğal olarak bankalar kredi kartı taksitini veya kredi borcunu geç ödeyen veya ödemeyenlere karşı olumsuz bir bakış açısı geliştirmekte. Bunun sonucu olarak da herhangi bir bankaya gidip herhangi bir işlem yapmak istediğinizde bankalar ya bu isteğiniz geri çevirecek veya isteğinizle ilgili birçok masraf çıkaracaktır.

Kredi Sicili Temizlenir Mi?

Bankalarda yaptığınız işlemler sonucu adınıza olan borçların hepsini ödemeniz durumunda kredi siciliniz bankalar nezdinde temizlenecektir. Ancak kredi sicilinizin her alandan temizlenmesi için Merkez Bankası’nın olumlu kararı gerekmektedir. Bunun içinde en az 5 yıl gerekmektedir. Bu yüzden siz siz olun borçlarınızı mümkün olduğunca zamanında ödemeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Nefes Kredisi Nedir ? başlıklı makalemizde nefes kredisi, nefes kredisi başvuru ve nefes kredisine nasıl başvurulur hakkında bilgiler verilmektedir.