Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiler Bu Durumu Nasıl Düzeltir?

Kredi Sicili

Kredi sicili bozuk olan kişiler normal şartlar altında bankalardan 5 sene boyunca kredi çekemez. Bunun nedeni ise sicildeki olumsuzluğu 5 sene boyunca Merkez Bankası kayıtlarından silmemektedir. Ancak bu olumsuzluğa rağmen bankalarla olan ilişkilerde iyi tutulursa kredi notu yükseltilebilir. Bankalardan kredi ya da kredi kartı bu durumda alınabilmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ise aşağıdaki alternatifleri kullanmak yeterlidir.

  • İlk olarak daha önce çalışılan ya da şu anda maaş alınan bir bankadan düşük miktarlı bir kredi kartı talep edilmelidir.
  • Bu kredi kartını her ay az miktarda kullanmak ve düzenli ödemek gerekmektedir.
  • Bir bankadan kişinin adına açılan vadeli mevduat hesabı olmalıdır.
  • Bu gibi durumlarda bankalara kişiler herhangi bir gelirin olduğunu ve alınacak olan Kredi’nin ödenebilecek durumda olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
  • Bankalardan herhangi birinde özellikle çalışılmış olunan bankada kişinin adına açılmış bireysel emeklilik hesabının olması gerekmektedir.
  • Bireysel emeklilik taksitlerini düzenli olarak ödenerek kredi notu da yükseltilebilmektedir.
  • Bankalardan herhangi birinde vadesiz hesap açılarak bu hesaba faturaları otomatik ödeme talimatı vermek ve bu talimatları da düzenli olarak ödemek yeterlidir.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Bir kişinin kredi sicilinin bozulması Kredi notunun bozulması ile farklı kavramlar olmaktadır. Kredi sicili ise bankalarla olan ödeme ilişkilerinde oluşan sicildir yani geçmiş olmaktadır. Kredi notu iki ya da üç ayda bir güncellenirken kredi sicili 5 yılda bir güncellenmektedir. Kredi notu tüm bankalar tarafından görüntülenebilirken kredi sicili bankaların genel müdürlükleri tarafından incelenebilmektedir. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları zamanında ödenmediğinde geciktiğinde kredi notu bozulur. Sicilin bozulması için kredi ve kredi kartı borçlarını 90 gün içinde ödenmemiş olması gerekmektedir. Başka bir ifade ile bankaya olan Kredi ya da kredi kartı borcunun en azından asgari tutarını 2 dönem ödemediyseniz ve 90 gün geçti ise bu borçlar avukata gönderilmektedir. Avukata giden borçlar bankalar tarafından kredi kayıt kurumuna bildirerek bu kurum tarafından Merkez Bankası kayıtlarına veriler gönderilir yanı sıra bu sayede kredi sicili de bozulmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımında Yapılmaması Gerekenler başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı borcu ve kredi kartı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.