Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların size olan güvenini belirten ve kredi çekmek, kredi kartı limitini arttırmak için dikkate alınan bir puanlama sistemidir. Kredi notunuz hareketlerinize ve kazancınıza göre artıp azalabilir. Notunuzun düşük olması bankalardan hiçbir kredi alamamanızı, yüksek olması da koşulsuz şartsız kredi almanızı sağlar.

Findeks Kredi Notları ve Anlamları

Kredi notları 0-1900 arası olabilmektedir. Kredi notunuzu her bankadan veya internet üzerinden 1-5TL arası ücret ödeyerek sorgulayabilirsiniz. Kredi notlarının anlamları şöyledir;

0-699 Arası En Riskli

Bu puanlama arasındakiler, en riskli müşteri konumundadırlar. Bu müşterilere bankalar kredi vermez.

700-1099 Arası Orta Riskli

Bu puanlama arasındakiler bir nebze daha iyi olsa da, 700-1099 arasındaki müşterilerin de kredi alması mümkün değildir. Fakat kredi notunu yükseltme şansı biraz daha kolaydır.

1100-1499 Arası Az Riskli

Bu aralıkta olanların kredi alıp alamayacağı bankanın kararına kalmıştır. Bankalar bu aralıkta olan müşteriler için çok kararsız kalmakta ve diğer özellikleri incelemektedir. Kefille kredi alabilirsiniz.

1500-1699 Arası İyi

Bazen kefille, fakat çoğunlukla kolayca kredi alabilirsiniz. Kredi kartı limitinizde oranla daha yüksek olacaktır.

1699-1900 Arası Çok İyi

Bu aralıkta olan kişiler sorgusuz bir şekilde kolaylıkla kredi alabilirler. Kredi kartı limitleri de sınırsıza kadar gidebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Öncelikle hangi aralıkta olduğunuzu sorgulamalı ve buna göre bir plan hazırlamalısınız. En Riskli gruptaysanız kredi notunuzu yükseltmek yıllar alabilir. Kredi notunuz İyi veya Çok İyi ise yükseltmek için farklı bir şey yapmanıza gerek yok demektir, bugüne kadar nasıl hareket ettiyseniz böyle devam etmelisiniz. Bunun dışında kredi notunu yükselten etkenler şunlardır;

  • Kredi Kartı, Kredi gibi ödemelerinizi son ödeme tarihine bırakmayın, kesim tarihi geldiği anda ödeyin.
  • Borçlarınızı ertelemeyin, ödeyebileceğiniz borçlar yapın.
  • Daha önceden borçlanıp bitirmiş olmak notunuzu yükseltir.
  • Gelirinizin artması kredi notunuzun artmasını da sağlar.
  • Yakın zamanda yapılan kredi veya kredi kartı başvuruları kredi notunuzu etkiler. (Olumsuz ise düşer)
  • Kredi ve Kredi Kartı kullanım yoğunluğunuz kredi notunuzu etkiler. Yoğun kullanım ve ödeme notunuzu yükseltecektir.
  • Bunların dışında bankadan bankaya ayrı kriterler bulunuyor.

Kredi notunuzu düzenli olarak kontrol edin. Böylece yaptığınız ödemeler ve harcamaların kredi notunuzu nasıl etkilediğini daha iyi bir şekilde öğrenebilir, buna göre bir plan çizebilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar düşükse, yükseltmek o kadar zor olacaktır. Umarız kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve öğrenci hakkında bilgiler verilmektedir.