Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Kaç Olmalıdır ?

kredi notu

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu tüm banka işlemlerinizin ve finansal geçmişinizin toplamının Kredi Kayıt Bürosu’nda analizler sonucu elde edilen puandır. Kredi notu geçmiş senelerde yapmış olduğunuz kredi vadesi ödemeleri, kredi kartı borcu ödemeleri, fatura ödemeleri veya bunların ödenmemesinden dolayı oluşan cezaların belirli bir düzene göre hesaplanarak elde edilir. Gelecekte yapacağınız her finansal işlemi doğrudan etkileyebilen kredi notu bankalar tarafından öncelikli olarak incelenmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen bir değere sahiptir. Buna göre geçmişte gerçekleştirdiğiniz olumlu her işlem kredi puanınıza işlenerek yüksek bir kredi notuna sahip olmanızı sağlar. En düşük kredi notu olan 0, bankalar için bir soru işareti anlamına gelmektedir ve bankalar bu puana sahip kişilere genel olarak temkinli yaklaşırlar. Bankaların esas aldığı findeks kredi notuna göre karşımızı şöyle bir tablo ortaya çıkıyor;

KREDİ NOTU RİSK GRUBU
0-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenebilmek için Kredi Kayıt Bürosu’nun sunduğu bir hizmet olan Findeks’ten faydalanmak gerekir. Bunun için Findeks’in web sitesine girerek kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir. İlk girişinizde kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Sonraki girişlerde ise kredi notunu öğrenmek için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Kredi notu bir bankada herhangi bir işlem yapmak için tek koşul değildir. Bankalar bunun dışında gelir durumunuza, üzerinize olan gayrimenkul ve araçlara, ek gelirlerinize ve hane halkının durumuna kadar her şeye bakmaktadır. Bu sebepledir ki kredi notunuz yüksek olsa bile bankalar diğer aradığı koşullarda herhangi bir kusur görürse o bankadan kredi çekmenize veya bankada başka bir işlem yapmanıza izin vermeyebilir. Tabii bu durum bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Nedir ? Kredi Sicili Temizlenir mi ? başlıklı makalemizde bozuk kredi sicili, kredi sicili nasıl temizlenir ve kredi sicili nedir hakkında bilgiler verilmektedir.